- Reklama -

- Reklama -

Będą szukać padłych dzików

- Reklama -

 

Od 3 listopada na terenie województwa lubelskiego służby weterynaryjne, leśnicy oraz wojsko będą prowadzili poszukiwania padłych dzików. Łącznie zaangażowanych będzie ok. 100 osób. Kontrola lasów potrwa do 9 listopada.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 

– Są to działania profilaktyczne, które mają na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terenie woj. lubelskiego. Apelujemy do mieszkańców o wzmożoną ostrożność oraz nieutrudnianie pracy służbom. Szczególnie istotne jest, aby czujność zachowali myśliwi – mówi Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

W woj. lubelskim poszukiwanie padłych zwierząt odbędzie się na terenie trzech powiatów: bialskiego (gm. Zalesie, Piszczac) oraz chełmskiego i włodawskiego (gm. Wola Uhruska, Hańsk, Włodawa, Sawin, Białopole). Będzie prowadzone przez zespoły, w skład których wejdą przedstawiciele m.in. służb weterynaryjnych, związku łowieckiego oraz żołnierze. Całością sił i środków wojska dowodził będzie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

27 października w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim już po raz kolejny zebrał się specjalny zespół do spraw zapobiegania oraz zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa lubelskiego. Od około miesiąca nie stwierdzono nowych ognisk tej groźnej choroby w naszym regionie. Poszczególne służby pozostają w ciągłej gotowości i systematycznie prowadzą działania według wcześniej przyjętego planu. Pozwoliło to na opanowanie sytuacji. Zagrożenie jednak cały czas jest duże i wymaga działań profilaktycznych oraz stałego monitorowania.

Kluczem do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.

Lubelski Urząd Wojewódzki uruchomił specjalną infolinię, gdzie telefonować mogą rolnicy z terenów zagrożonych ASF. Pod numerem 81 742 45 24 udzielane są wszelkie niezbędne informacje, a także prowadzony jest instruktaż w kierunku sposobów i możliwości zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.