Noclegi – Bździuch

Bądź szefem sam dla siebie!

Szansa dla młodych
Jesteś młodą osobą do 30. roku życia, nie uczysz się i nie pracujesz? Masz pomysł na biznes i chciałbyś spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy? Bardzo dobrze się składa, bo Unia Europejska wspomaga takie osoby w realizacji ich planów. Można starać się o dotację na założenie działalności gospodarczej w wysokości ponad 20 tys. zł z Powiatowego Urzędu Pracy. Środki na otwarcie firmy to tylko jeden z elementów pakietu działań. Oprócz tego taka osoba otrzymuje szkolenia, doradztwo i porady na pierwszym etapie działania przedsiębiorstwa.
Powiatowy Urząd Pracy w Biłgoraju w tym roku realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej "Aktywizacja osób młodych pozostających bez zatrudnienia w powiecie biłgorajskim (III)". Jest to projekt systemowy PO WER. Jego uczestnicy otrzymują wsparcie w postaci: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, IPD, staży zawodowych, bonów na zasiedlenie oraz dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. – W 2017 roku dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach projektu otrzymało 28 osób – 11 kobiet i 17 mężczyzn. W przeważającej większości dotacje udzielane były w branży usługowej zarówno na terenach miejskich, jak i wiejskich – informuje Lucyna Kozak z Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju. 
Na co stawiają młodzi ludzie, zakładając swoje firmy? Chcą świadczyć usługi gastronomiczne, fryzjerskie, kosmetyczne, rachunkowo-księgowe, ubezpieczeniowe czy projektowe i prawne. Powstały także firmy dekarskie i remontowo-budowlane, elektryczne, geodezyjne czy zajmujące się naprawą pojazdów lub wideofilmowaniem. W Biłgoraju teraz będzie więcej firm z branży protetyki dentystycznej oraz usług pocztowy i kurierskich.
– Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej wśród osób młodych cieszą się dużym zainteresowaniem i w większości powstałe nowe firmy utrzymują się na rynku co najmniej przez okres 24 miesięcy, a znaczna ich liczba już w okresie pierwszego roku działalności rozwija się i tym samym zwiększa zatrudnienie, tworząc nowe miejsca pracy – dodaje Lucyna Kozak. – Bardzo często osoby te mają ciekawe pomysły na prowadzenie własnej firmy, niemniej jednak w większości realizują przedsięwzięcia zgodne z posiadanym wykształceniem, preferując pracę w wyuczonym zawodzie. Często osoby zamierzające podjąć działalność gospodarczą posiadają już niewielkie doświadczenie zawodowe bądź dodatkowe szkolenia i umiejętności – kontynuuje. Tylko w tym roku w ramach tego projektu i innych środków krajowych biłgorajski pośredniak udzielił 83 dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
 
Uzyskała pomoc, teraz pomaga innym
Mieszkańcy Biłgoraja i okolic od zawsze słynęli z przedsiębiorczości i zaradności. Jeszcze w okresie przedwojennym rozwinęło się tu mnóstwo rodzinnych firm, które wytwarzały sita dla całej Europy. Teraz także nie brakuje im przedsiębiorczej żyłki, a przez sąsiadów z Janowa czy Tomaszowa Biłgoraj nazywany jest "zieloną wyspą". Dzięki funduszom europejskim mają szansę sięgać po więcej. 
Jedną z osób, która sięgnęła po dotację z PUP jest Wioleta Kryń, która od listopada prowadzi własną firmę WK Consulting Usługi Doradczo-Szkoleniowe. Udało jej się pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jej firma teraz pomaga innym pozyskiwać fundusze na rozwój. – Od pewnego czasu zgłaszało się do mnie bardzo dużo znajomych, którzy pytali jak otrzymać dotację na założenie firmy, czy skąd pozyskać pieniądze na jej rozwój. Miałam już styczność z funduszami europejskimi i doświadczenie w pisaniu wniosków. Pomyślałam, że warto spróbować – opowiada młoda szefowa. Pani Wioleta postarała się o fundusze na start swojej firmy. Dotacja pozwoliła jej pokryć koszty związane z uruchomianiem biura i zakupem wyposażenia. – Fundusze europejskie dają możliwości nie tylko nowym firmom, ale i tym już istniejącym na rynku. Można starać się o dofinansowanie zakupu maszyn czy urządzeń, można pozyskać pieniądze na nowoczesne technologie, patenty czy podnoszenie kwalifikacji pracowników. Także rolnicy mogą starać się o kapitał na uruchomienie swojego własnego biznesu czy rozwijanie działalności pozarolniczej. Już w pierwszym kwartale 2018 roku czeka na nich duża pula środków – dodaje.


Z usług doradczych jej firmy korzystają osoby, które mają bardzo ciekawe i innowacyjne pomysły. Jeden z wniosków dotyczył powstania na terenie powiatu biłgorajskiego minibrowaru, który będzie wytwarzał biłgorajskie piwo. Chociaż nie zachowały się receptury słynnego zielonego biłgorajskiego trunku, teraz jest szansa, że powstanie lokalny produkt, który nie będzie w niczym gorszy.
 
Szanse nie kończą się po trzydziestce
A co, kiedy mamy już więcej niż 30 lat? Tu także są możliwości pozyskania pieniędzy na własną firmę z Regionalnego Programu Operacyjnego. Niestety, nie każdy może się starać o dofinansowanie. Warunkiem jest, aby pozostawać bez zatrudnienia, a więc być osobą bezrobotną lub nieaktywną zawodową. Oprócz tego trzeba przynależeć do jednej z grup. Szanse na dofinansowanie mają kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, o niskich kwalifikacjach, a także osoby z niepełnosprawnościami.
Dotacja na założenie własnej firmy w tym przypadku wynosi około 24 tys. zł, ale oprócz tego można jeszcze uzyskać wsparcie pomostowe na pierwszy rok funkcjonowania firmy w łącznej wysokości około 22 tys. zł. Czyli, biorąc pod uwagę i dotacje, i wsparcie pomostowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w sumie można uzyskać do 45 tys. zł.
Gdzie szukać możliwości ubiegania się o pieniądze? Dotacje są rozdzielane głównie przez fundacje, stowarzyszenia i inne instytucje, które przystąpiły do konkursu. Pełną listę aktualnie realizowanych  projektów możemy znaleźć w Wyszukiwarce Dotacji na stronie http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Tylko w województwie lubelskim jest obecnie 277 projektów, w których można wziąć udział!
Chcesz dowiedzieć się więcej? Na terenie naszego województwa działa pięć punktów informacyjnych. Najbliższy Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich znajduje się w Zamościu przy ul. Partyzantów 94. Jego pracownicy udzielają informacji o wszystkich aktualnych możliwościach dofinansowań także telefonicznie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.