Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

ASF dotarł do powiatu biłgorajskiego

Rolnicy mają powody do zmartwień. Potwierdzono kolejne przypadki ASF u padłych dzików na terenie powiatu biłgorajskiego, a obszar skażony obejmuje już kilka gmin.

- Reklama -

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Występowanie choroby to jednak problem dla rolników. Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby i jest to obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną. Zgłoszenie to musi przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego wójta czy burmistrza.

Mulawa wybory do 05.04.2024

ASF jest w Polsce od 2014 roku, ale na terenie powiatu biłgorajskiego pierwsze przypadki występowania tej choroby potwierdziły się w tym roku. W lesie pod Różańcem znaleziono siedem sztuk padłych dzików, u których potwierdzono chorobę afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy lekarz weterynarii w Biłgoraju wydał odpowiednie zarządzenia w sprawie zwalczania choroby.

Powiatowy lekarz weterynarii określił obszar skażony afrykańskim pomorem świń obejmujący:

1) w gminie Tarnogród miejscowości: Tarnogród, Różaniec, Wola Różaniecka, Luchów Górny;

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

2) w gminie Księżpol miejscowości: Korchów Pierwszy, Korchów Drugi, Zawadka, Budzyń, Marianka, Przymiarki, Rakówka;

3) w gminie Łukowa miejscowości: Szarajówka, Chmielek, Pisklaki, Łukowa;

4) w gminie Obsza miejscowości: Wola Obszańska, Babice, Dorbozy, Obsza.

W każdy wtorek od godziny 8.00 do 15.00 w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Biłgoraju w pokoju nr 5 ( pierwsze piętro) prowadzony jest dyżur. W godzinach dyżuru można uzyskać wszelkie informacje związane z afrykańskim pomorem świń.

 

Przypominamy, że za świnie zabite, poddane ubojowi oraz padłe w wyniku zastosowanych zabiegów nakazanych przez IW przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa.

Wprowadzenie wirusa ASF do kraju wolnego od choroby najczęściej następuje poprzez transport, mięso, produkty mięsne, odpadki kuchenne i poubojowe, pochodzące od chorych świń i dzików. Najczęstszą przyczyną zakażenia świń jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody czy narzędzi.

Obszar występowania ASF można śledzić za pośrednictwem mapy: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/.

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.