-3°C całkowite zachmurzenie

Zakaz picia wody nadal obowiązuje

Samorząd lokalny, Zakaz picia nadal obowiązuje - zdjęcie, fotografia

Groźne dla zdrowia bakterie z grupy coli wykryto w ujęciu wody w Gródkach w gminie Turobin. Sanepid wprowadził zakaz picia wody. Obowiązuje on od 27 października. Do tej pory gmina nie uporała się z tym zagrożeniem.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Biłgoraju stwierdził obecność bakterii z grupy coli w wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Gródkach (gm. Turobin). Woda płynąca z kranu nie może być spożywana przez ludzi. Sanepid zezwala jednak na korzystanie z wody do celów sanitarnych, prania i spłukiwania toalet. Zakaz obowiązuje od 27 października do odwołania.

Zakaz spożywania wody z wodociągu dotyczy mieszkańców trzech miejscowości: Gródki Pierwsze, Gródki Drugie i Tokary. Codziennie do tych miejscowości przyjeżdżają beczkowozy ze świeżą wodą. Jak mówi sołtys miejscowości Gródki Drugie Mariusz Garbarz, gmina spisała się i codziennie dostarcza wodę mieszkańcom, w święta i niedziele także. Jak informował nas w piątek (10 listopada), zakończyły się prace w hydroforni w Gródkach, jednak zakaz jest nadal obowiązuje.

Biłgorajski sanepid prowadzi regularne badania wody. Ostatnie zostało przeprowadzone 6 listopada. Wynik był negatywny, stąd decyzja Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o przedłużeniu zakazu. Sanepid poinstruował władze gminy Turobin co robić w takich przypadkach. Przypomniał o obowiązku informowania konsumentów o braku przydatności wody do spożycia przez ludzi oraz zapewnienia konsumentom korzystającym z tego wodociągu zastępczego źródła wody do spożycia przez ludzi. Konieczne jest też przedłożenie harmonogramu realizacji działań naprawczych i poinformowanie o tym sanepidu. Niezbędne jest przeprowadzenie skutecznych działań naprawczych na wodociągu, tak aby woda spełniała wymagania higieniczne i zdrowotne. Jednocześnie możliwe jest utrzymanie tego wodociągu w ruchu jedynie w celu dokonania skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz korzystania z wody do celów sanitarnych: prania i spłukiwania toalet.

Ponowne dopuszczenie wody do spożycia będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnych wyników.

Escherichia coli to bakteria występująca we florze bakteryjnej jelita grubego zwierząt oraz człowieka. Spełnia tu ona niezwykle ważną rolę – wspomaga proces rozkładu pokarmu, a także uczestniczy w produkcji witaminy K i witamin z grupy B. Bakteria coli może znaleźć się także w glebie i wodzie, gdzie trafia razem z kałem oraz wydzielinami. Opuszczając układ pokarmowy, bakteria coli zaczyna jednak zagrażać zdrowiu człowieka, zwłaszcza kiedy przedostanie się do wodociągów, skażając wodę pitną. Chociaż nie jest ona zbytnio wytrzymała – ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza i jest nieodporna na działanie większości środków dezynfekujących – o zakażenie bardzo łatwo. Z klamek, autobusowych poręczy i innych powierzchni użytku publicznego łatwo przedostaje się na skórę, a stąd już otwarta droga do wnętrza organizmu.

Do zarażenia bakterią coli dochodzi zwykle po wypiciu nieprzegotowanej wody lub zjedzeniu surowych warzyw. Pierwsze objawy zatrucia bakterią coli obserwować można już po upływie 12 godzin, chociaż zdarza się, że pojawiają się nawet po trzech dobach. Najbardziej charakterystycznym symptomem zakażenia pałeczką okrężnicy są wymioty, którym towarzyszy biegunka oraz kurczowe bóle brzucha. W niektórych przypadkach występują bóle i zawroty głowy, a także gorączka. Wszystko to przyczynia się do ogólnego osłabienia, któremu sprzyja odwodnienie. Dolegliwości wywołane przez bakterię coli utrzymujące się dłużej niż 2 dni koniecznie powinny zostać zgłoszone lekarzowi. Nie zaleca się podejmowania leczenia na własną rękę. Samodzielnie możemy zakupić jedynie środki zapobiegające odwodnieniu, natomiast preparaty przeciwbiegunkowe czy antybiotyki przyjmuje się tylko z polecenia specjalisty.

Chociaż o zainfekowanie pałeczką okrężnicy bardzo łatwo, nie jesteśmy wobec niej całkowicie bezbronni. Naszym największym sprzymierzeńcem jest przestrzeganie zasad higieny – częste mycie rąk, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, regularna dezynfekcja urządzeń sanitarnych czy też zadbanie o sterylne warunki w miejscu przygotowywania żywności. Bakteria coli nie jest zbyt wymagająca – aby zaczęła się namnażać wystarczy odpowiednio wysoka temperatura i wilgotność, o co w miejscach takich jak łazienka czy kuchnia nietrudno.

Zakaz picia wody nadal obowiązuje komentarze opinie

  • mulba - niezalogowany 2017-11-14 14:47:23

    gdyby bakterie grupy coli stanowiły zagrożenie dla zdrowia to byłyby w załączniku 1A a nie 1C rozporządzenia.!!!!!!! BŁĘDNE ZAPISY z 2015 dezorganizują życie mieszkańcom podczas gdy wystarczy ustalić przyczynę (najczęściej nadmiar osadów w sieci) i podjąć działania naprawcze ( z reguły wystarczy płukanie). Trochę logiki wystarczy.

  • gość 2017-11-17 10:36:48

    To ja już nic nie rozumiem woda z Gródek płynie do mieszkańców 4 wsi Gródki Pierwsze Drugie Huta i Tokary. Cały czas jest mowa że cola występuje na Gródkach i Tokarach, czyli ludzie z Huty nie mają coli woda na tokary płynie przez Hutę ale nie rurami chyba satelita. Z tego co czytamy to znaczy ze ludzie na Hucie mogą ją spożywać bo o nich nie ma mowy. Jest po prostu bałagan z informacją.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl