2°C słabe opady śniegu

XXVIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ziemi BIiłgorajskiej

80 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu biłgorajskiego uczestniczyło w XXVIII edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi Biłgorajskiej, który odbył się 15 grudnia br. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła w Dereźni Solskiej.

Konkurs ma na celu wzmocnienie tożsamości regionalnej, podniesienie poziomu wiedzy na temat Ziemi Biłgorajskiej, jej historii, walorów przyrodniczych i kulturowych, potencjału oraz oferty turystycznej.

Organizacja tegorocznej edycji była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Biłgoraju i Wójta Gminy Biłgoraj. Współorganizatorami konkursu byli Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Biłgoraju i Filia Biblioteczna w Dereźni.

W imieniu organizatorów i współorganizatorów uczestników konkursu powitała Zofia Bielak, dyrektor SP w Dereźni Solskiej.

Zmagania konkursowe przebiegały w trzech kategoriach: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i szkół  podstawowych.

Reprezentanci szkół ponadgimnazjalnych to 16 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących, Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej, Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II.

W kategorii gimnazjów rywalizowało 30  przedstawicieli: Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Biłgoraju, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, Gimnazjum w Dąbrowicy, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie, Gromadzie i Dereźni Solskiej.

Szkoły podstawowe reprezentowało 34 uczniów z SP nr 1 im. Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju, SP im. św. Franciszka z Asyżu w Lipinach Dolnych, Zespołu Szkół im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, SP im. Jana Pawła II w Księżpolu, SP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju, SP w Korczowie, Korytkowie Dużym, Hedwiżynie i SP im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni Solskiej. 

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, drużynowym udział wzięli wszyscy uczniowie. Polegał on na rozwiązaniu testu opracowanego przez  Piotra Kiełbasę, członka Oddziału PTTK w Biłgoraju i nauczyciela SP nr 1 w Biłgoraju.

Komisja konkursowa wyłoniła w każdej kategorii zespoły uczniowskie z najwyższą liczbą punktów.

Wyniki w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych (5 zespołów):

I miejsce – Patrycja Sprysak, Klaudia Mazgal, Klaudia Mucha z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju (opiekun Kinga Birut-Solak),

II miejsce ex aequo – Angelika Rak, Magdalena Małysz, Katarzyna Rapa z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju (opiekun Jan Maciocha); Kornelia Antosz, Kinga Rarata, Dominik Paluch z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Dariusz Pyzio),

III miejsce – Weronika Chuda, Dominika Dec, Dominika Derewlak z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju (opiekun Beata Pieczonka).

Wyniki w kategorii uczniów gimnazjum (10 zespołów):

I miejsce  – Karolina Rak, Anna Pędziwiatr, Katarzyna Brzuska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),

II miejsce – Zuzanna Niemiec, Zuzanna Kimak, Szymon Łubiarz z Gimnazjum w Dereźni (opiekun Małgorzata Palikot),

III miejsce – Klaudia Ćwikła, Marcin Żmijan, Łukasz Styk z Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju (opiekun Danuta Kutryn),

IV miejsce – Julia Jakubowska, Andrzej Krup, Szymon Droździel  z Gimnazjum w Dąbrowicy (opiekun Monika Frąk),

V miejsce – Martyna Biernat, Magdalena Mazurek, Klaudia Markiewicz z Gimnazjum w Hedwiżynie (opiekun Ewa Łosiewicz).

Wyniki w kategorii uczniów szkół podstawowych (11 zespołów):

I miejsce – Katarzyna Dyndał, Aleksandra Solak, Arkadiusz Cios z SP w Korczowie  (opiekun Dorota Lisiecka),

II miejsce – Emilia Kapka, Martyna Węgrzyn, Patryk Przytuła z SP w Dereźni (opiekun  Małgorzata Palikot),

III miejsce –  Julia Bielak, Liliana Kapka, Mateusz Obszański z SP w Dereźni (opiekun  Małgorzata Palikot),

IV miejsce – Dominika Winnicka, Paweł Pędziwiatr, Mateusz Szuper z SP w Księżpolu (opiekun Tomasz Żuk),

V miejsce ex aequo  – Julia Paszko, Zuzanna Rębacz, Jakub Konieczny  z SP w Lipinach Dolnych (opiekun Anna Lipiec); Alicja Nizio, Maria Wróbel, Sebastian Gęborys  z ZS im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym (opiekun Anna Osuch).

Podczas  konkursu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę, ponieważ w trakcie oczekiwania na wyniki Piotr Kiełbasa zaprezentował film pt. „Andrzej Kiszka – Żołnierz Niezłomny”. Jan Paluch z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i twórca kapliczek w powiecie biłgorajskim opowiedział  o tworzeniu i rodzajach kapliczek.

W drugim, indywidualnym etapie konkursu prowadzonym przez  Andrzeja Czacharowskiego, wiceprezesa Oddziału PTTK w Biłgoraju uczestniczyli uczniowie, którzy uzyskali   najwyższą liczbą punktów w eliminacjach pisemnych. Ich zadanie było dość trudne, gdyż  musieli rozpoznawać na zdjęciach kapliczki i krzyże przydrożne Ziemi Biłgorajskiej.

Indywidualni zwycięzcy II etapu:

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Klaudia Mazgal (KLO w Biłgoraju),

II miejsce – Agnieszka Okoń (RCEZ w Biłgoraju),

III miejsce – Patrycja Sprysak (KLO w Biłgoraju),

IV miejsce ex aequo  –  Kinga Rarata i Kornelia Antosz  (ZSBiO w Biłgoraju),

V miejsce – Magdalena Małysz (LO im. ONZ w Biłgoraju).

Gimnazja :

I miejsce –  Anna Pędziwiatr (Gimnazjum w Księżpolu),

II miejsce ex aequo – Karolina Rak (Gimnazjum w Księżpolu) i Szymon Łubiarz (Gimnazjum w Dereźni),

III miejsce – Szymon Droździel (Gimnazjum w Dąbrowicy),

IV miejsce ex aequo  – Marcin Żmijan  i Łukasz Styk (Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Biłgoraju),

V miejsce – Antoni Kraczowski (Gimnazjum nr 3 w Biłgoraju).

Szkoły podstawowe:

I miejsce ex aequo – Katarzyna Dyndał i Arkadiusz Cios (SP w Korczowie),

II miejsce ex aequo –  Julia Bielak i Patryk Przytuła (SP w Dereźni),

III miejsce ex aequo – Kinga Kaziród (SP w Księżpolu) i Sebastian Gęborys (SP w Majdanie Starym),

IV miejsce ex aequo –  Martyna Węgrzyn (SP w Dereźni) i Mateusz Szuper  (SP w Księżpolu).

Nagrody książkowe zwycięzcom, pamiątkowe dyplomy i podziękowania dla nauczycieli wręczali Jarosław Piskorski, wicestarosta powiatu biłgorajskiego, Celina Skromak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju i Marian Kurzyna,  prezes Oddziału PTTK w Biłgoraju.

Organizatorzy składają podziękowania uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych, którzy wykazali się ogromną wiedzą na temat swojego regionu, posiadają duże wiadomości z geografii, historii, przyrody, zabytków, tradycji i zasłużonych postaci Ziemi Biłgorajskiej.

XXVIII Powiatowy Konkurs Wiedzy Ziemi BIiłgorajskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl