17°C bezchmurnie

Wyższe stawki dopłat do materiału siewnego

Rolnictwo, Wyższe stawki dopłat materiału siewnego - zdjęcie, fotografia

Są nowe stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.

Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym gatunków roślin uprawnych objętych dopłatą, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt rozporządzenia w sprawie stawek dopłat do 1 ha gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017.

W ustawie budżetowej na 2017 r. oraz ze środków pochodzących z rezerw celowych na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przeznaczono kwotę ponad 106 755 tys. zł. Uwzględniając zgłoszoną we wnioskach powierzchnię oraz zaplanowane na ten cel środki budżetowe proponowane stawki dopłat w 2017 r. wyniosą:

- 92,45 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych;

- 147,90 zł – w przypadku roślin strączkowych;

- 462,25 zł – w przypadku ziemniaków.

Dzięki staraniom Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponowane stawki dopłat są wyższe niż stawki przyjęte w roku ubiegłym, które wynosiły odpowiednio:

- 69,40 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych;

- 111 zł – w przypadku roślin strączkowych;

- 347 zł – w przypadku ziemniaków.

W związku z koniecznością przyspieszenia wypłaty środków na odtworzenie produkcji roślinnej rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk projekt rozporządzenia był procedowany w trybie pilnym do dnia 6 października br.

Wyższe stawki dopłat do materiału siewnego komentarze opinie

  • gość 2017-12-08 20:11:49

    jak w markecie najpierw obniżyli ze 150 na 60 teraz podnieśli do 90 i mamy się cieszyć ...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl