1°C bezchmurnie

Wóz jak marzenie!

Ochotnicza Straż Pożarna w Obszy na nowy wóz ratowniczo-gaśniczy! – Wieloletnie marzenia strażaków z naszej jednostki wreszcie się spełniły! – mówią druhowie i nie kryją swojego zadowolenia.

21 listopada w godzinach popołudniowych zawitał do strażnicy w Obszy nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Samochód marki MAN został zabudowany przez firmę Stolarczyk z Kielc. Auto generuje moc 290 KM oraz napęd 4x4. W wyposażeniu samochodu znajduje się zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, a wydajność autopompy to 1600 l/min. Ponadto w pojeździe zamontowane jest szybkie natarcie, niezależny maszt oświetleniowy, a także m.in. wyciągarka na przodzie samochodu. Samochód ten oznaczony będzie symbolem GBARt (Gaśniczy, Beczka, Autopompa, Ratownictwa technicznego). 

We wtorkowe popołudnie strażacy przygotowali symboliczne powitanie nowego samochodu. Zorganizowali "przejazd alarmowy" wszystkimi wozami bojowymi po drogach miejscowości. Były również fajerwerki, a także symboliczny szampan. Przybyli na nią prawie wszyscy druhowie, ponadto wójt gminy Andrzej Placek, komendant gminny OSP Tadeusz Tiara, sołtys Obszy Marian Bednarz i wielu mieszkańców gminy i sympatyków OSP.

– Będzie służył nie tylko do gaszenia pożarów, będzie również wykorzystywany podczas miejscowych zagrożeń, na przykład przy wypadkach drogowych. Sprzęt, który jest w wyposażeniu jednostki, zostanie montowany na pojeździe (m.in. sprzęt hydrauliczny typu Lukas, pompa szlamowa, piły spalinowe do drewna, betonu i metalu, aparaty ODO, prądownice oraz węże strażackie, a także hydronetka, drabina, deska ortopedyczna oraz torba medyczna R1, ponadto niezbędny sprzęt, tj. siekiery, łopaty, widły, tłumice strażackie oraz wiele innych rzeczy, które mogą przydać się ochotnikom. Samochód zastąpi w naszej jednostce jelcza, który przejdzie w ręce kolekcjonera. Ponadto MAN będzie teraz samochodem dysponowanym w pierwszej kolejności. Do tej pory funkcję tę pełnił star, który będzie dalej w naszym przydziale bojowym – tak o nowym pojeździe mówią strażacy z OSP w Obszy. 

Nowy samochód kosztował ponad 725 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy to udział własny gminy, reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Zakup pojazdu jest jednym z elementów projektu, którego liderem jest Oddział Wojewódzki Związku OSP RP w Lublinie.

Strażacy dodają, że chcieliby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby w jednostce pojawił się nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Szczególne podziękowania składają na ręce wójta gminy Obsza Andrzeja Placka. 

– Bardzo cieszymy się z nowego nabytku, oby służył jak najdłużej i jak najlepiej, ale przede wszystkim jak najrzadziej. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – dodają druhowie.

Wóz jak marzenie! komentarze opinie

  • gość 2017-12-02 19:58:27

    niezły materiał dowodowy , dwa paragrafy a może nawet trzy .Fajna zabawka do jeżdżenia na dożynki i zawody strażacke a do pożaru to i tak starym się będzie jeździło

  • gość 2017-12-04 20:25:23

    z tego co widziałam dziś pojechali do wypadku nowym. wszystkie gminy naokoło mają nowe auta w osp. jakie to typowo polskie... odraz paragrafy, dożynki, zawody. halo, prokuratura?

  • gość 2018-02-06 17:32:31

    Ale został zakupiony na kredyt gmina wzięła 300 tys. kredytu z BS w Obszy.

Dodajesz jako: Zaloguj się