13°C bezchmurnie

Winnych zabicia bociana brak

Nasze interwencje, Winnych zabicia bociana - zdjęcie, fotografia

Chodzi o sprawę śmierci młodego bociana. Zdarzenie miało miejsce blisko rok temu. Prokuratura badała, kto przyczynił się do jego śmierci. Niestety, winnych brak.

  Bociany to ptaki, które przez nas Polaków przyjmowane są jako dobry znak. Każdy z nas w przededniu wiosny rozgląda się za nimi, bo stały się niejako jej zwiastunem i symbolem. Gniazda, które budują najczęściej na wysokich słupach czy rzadziej drzewach, wpisały się na stałe w wiejski krajobraz. Taki widok już nikogo nie dziwi.

Dziwi natomiast zdarzenie, do jakiego doszło na terenie gminy Potok Górny. W lipcu minionego roku około południa biłgorajska komenda została poinformowana, że prawdopodobnie bocian nie zginął z przyczyn naturalnych. Policjanci, którzy udali się do jednej z miejscowości w gminie Potok Górny, wstępnie ustalili, że młody bocian wypadł z gniazda prawdopodobnie dwa dni wcześniej. Mieszkańcy domu, przy którym ptaki miały gniazdo, zaopiekowali się rannym bocianem.

Jak wstępnie ustaliła policja, bocian przeskoczył ogrodzenie posesji, na której przebywał. 70-letnia mieszkanka gminy Potok Górny, widząc bociana na swoim podwórzu, próbowała odgonić ptaka i uderzyła go drewnianym kijem. Z ustaleń wynikało, że 36-letni sąsiad kobiety, widząc rannego bociana, postanowił go dobić, a następnie zakopać. W sprawie zostało wszczęte dochodzenie.

Wówczas tylko 70-letnia kobieta trafiła przed sąd z zarzutem złamania ustawy o ochronie zwierząt. Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem groziła jej kara pozbawienia wolności do lat trzech. W marcu tego roku kobieta została jednak uniewinniona. Biegli stwierdzili, że do obrażeń ptaka nie mogło dojść podczas uderzania drewnianym kijem. Wyrok jest nieprawomocny. Sąsiad kobiety w sprawie tej zeznawał w charakterze świadka.

Oprócz pojedynczych przypadków bociany są mile widziane w naszych okolicach. Jednak nie wszędzie tak jest. W Libanie na przykład bardzo powszechne od kilku lat stało się zabijanie m.in. tych ptaków. Strzelanie do pelikanów, bocianów, żurawi i ptaków drapieżnych traktuje się jak nowy sport narodowy. Zachowanie to tłumaczone jest tym, że zabite zwierzęta są jak trofea, które pokazują sprawność myśliwego – wielkość i liczba trofeów ma świadczyć o jego statusie. Oprócz dorosłych mężczyzn w polowaniach biorą też udział małe dzieci – nawet 10-latkowie. Organizacje ekologiczne od kilku lat alarmują w sprawie rzezi bocianów w Libanie. Wprawdzie w 1995 roku przyjęto tam prawo zakazujące zabijania bocianów, ale pozostaje ono martwe – każdego roku słychać o milionach zabijanych zwierząt.

Winnych zabicia bociana brak komentarze opinie

  • gość 2018-04-15 00:42:45

    no i dobra jeden bocian... niedługo będą sąsiedzi sąsiada o zabicie muchy czy komara kablować do prokuratora. Jak wielka jest szkoda społeczna tego czynu że taka afera ??? Polecam https://poznan.onet.pl/w-takich-warunkach-koczuja-bezdomni-gdyby-mieszkaly-tu-zwierzeta-wiedzialoby-o-tym/p626gjx

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl