14°C pochmurno z przejaśnieniami

Ułatwienia dla rowerzystów

Samorząd lokalny, Ułatwienia rowerzystów - zdjęcie, fotografia


W gminie Józefów jest coraz więcej ścieżek rowerowych. Ogłoszono już przetarg na wykonanie inwestycji w Górnikach. Droga dla rowerzystów powstanie również w Górecku Starym.

Sieć ścieżek rowerowych w gminie Józefów jest już bardzo rozbudowana. Jeszcze przed wakacjami ma być przygotowany kolejny odcinek w Górecku Starym. – Przez tę miejscowości biegnie międzyregionalny szlak "Green Velo", który w tym rejonie jest poprowadzony jezdnią. By zapewnić lepszy komfort miłośnikom dwóch kółek obok przygotowujemy nową ścieżkę. Jeden odcinek przy miejscowej remizie już jest, a teraz powstanie kolejny kilometr z kolorowej kostki brukowej – mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura. Termin realizacji inwestycji jest wyznaczony na 28 czerwca. Gmina pokryje tylko około 40 procent kosztów, ponieważ na resztę pozyskała dotację z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Prace, które będą prowadzone na odcinku o długości około 1 kilometra, będą kosztować prawie 210 tysięcy złotych.

Droga dla rowerzystów będzie biegła również przez Górniki. Burmistrz podkreśla, że jest to element długofalowej strategii samorządu, który chce poprowadzić ścieżki rowerowe do granic gminy z każdej strony. – Brakuje nam już niewiele, by zamknąć tę sieć w kierunku gmin Susiec, Krasnobród i Zwierzyniec. W ten sposób chcemy przenieść ruch rowerowy z jezdni na oddzielne trasy, z których będą korzystać zarówno turyści, jak i nasi stali mieszkańcy – mówi burmistrz Dziura.

Nowe trasy w Górecku Starym i w Górnikach będą wykonane z bezfazowej kostki brukowej, która zapewnia komfort jazdy nie gorszy niż po asfalcie. – Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że taki materiał w terenach otwartych nie nagrzewa się tak jak asfalt – podkreśla burmistrz.

Do 20 lipca powinien być gotowy kolejny fragment ścieżki w Górnikach, którą samorząd sfinansuje wyłącznie z własnych środków. Przetarg na wykonanie odcinka o długości około 500 metrów powinien być rozstrzygnięty w drugiej połowie kwietnia.

 

Ułatwienia dla rowerzystów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl