-7°C słabe opady śniegu

Trzy gminy otrzymały pieniądze na wąwozówki

Samorząd lokalny, gminy otrzymały pieniądze wąwozówki - zdjęcie, fotografia

W Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się wręczenie umów w ramach tegorocznej edycji Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Gminy Goraj, Frampol i Turobin to trzy samorządy z naszego powiatu, które dostały pieniądze na wąwozówki.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przekazał pieniądze przedstawicielom 34 jednostek samorządu terytorialnego: 8 powiatom i 26 gminom, których wnioski zostały zakwalifikowane do dofinansowania w ramach PRGIPID na 2018 rok. Łączna kwota dofinansowania dla tych jednostek wyniosła ponad 35 mln zł, a wkład własny ponad 46 mln zł. Dzięki realizacji inwestycji na terenie województwa zmodernizowanych zostanie bądź powstanie blisko 67 km dróg lokalnych. – Mam dziś przyjemność wręczenia wyczekiwanych promes na budowę dróg lokalnych, gminnych i powiatowych. Chcę państwu zakomunikować, że w tym roku przekazujemy kolejne 60 mln złotych w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. W kadencji, w której mam zaszczyt i honor pełnić funkcję wojewody, przekazujemy łącznie z dzisiejszymi środkami ponad 180 mln złotych w ramach tego programu. Dla porównania, moi poprzednicy przez całe 4 lata kadencji wydali 179 mln – zaznaczył wojewoda Przemysław Czarnek, odwołując się do kontekstu zainicjowanego przez opozycyjnych posłów spotkania samorządowców w Biłgoraju, podczas którego podjęto uchwałę opartą o zmanipulowane informacje o przyznawanych kwotach w ramach tego programu. – Temat dróg gminnych zawsze był i jest przedmiotem moich działań w Warszawie, które mają na celu zwiększanie puli środków na odbudowę powiatowej i gminnej infrastruktury na terenie województwa lubelskiego i rzeczywiście tak się dzieje. Te środki zwiększają się – zaznaczył wojewoda.

"Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" przewiduje udzielanie jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych. Na 2018 rok dla województwa lubelskiego przewidziana została kwota dotacji w wysokości ponad 60 mln zł. Na liście wniosków zakwalifikowanych w ramach PRGiPID w 2018 r., w limicie dostępnych środków finansowych, znalazły się 54 zadania – 13 zadań dotyczy dróg powiatowych, 41 zadań dotyczy dróg gminnych. Łącznie przebudowanych zostanie 122 km dróg na terenie województwa lubelskiego, w tym 62 km dróg powiatowych oraz 60 km dróg gminnych. Szacunkowy koszt realizacji zadań wyniesie ponad 134 mln zł, w tym dotacja z budżetu państwa będzie stanowiła 44,97 proc., natomiast udział własny jednostek samorządu terytorialnego – 55,03 proc.

Na realizację zaplanowanych inwestycji samorządy mają czas do końca roku. W naszym powiecie pieniądze trafią do trzech gmin. Gmina Turobin otrzymała 335 tys. zł (na zabezpieczenie wąwozu w miejscowości Żurawie), gmina Goraj dostała 193 tys. zł (wąwóz w Goraju), a gmina Frampol wyremontuje drogi za 105 tys. zł (w miejscowości Smoryń). 

Trzy gminy otrzymały pieniądze na wąwozówki komentarze opinie

 • gość 2018-03-10 09:08:11

  Jeżeli ten wąwóz w Goraju stanowi drogę dojazdową do posesji, to gratuluję dotacji. Ale obecnie jeszcze w tej gm. wiele ludzi brnie w błocie chcąc dostać się obecnie do swoich posesji!! . Już nie mamy sił czekać na magicznej ławce w UG - na wciąż pocieszające obietnice ze strony włodarza. On czyste buty ma...

 • gość 2018-03-10 20:43:03

  Oj bieda oj bieda jakaz to bieda/ 105 tys zł na remont dróg. czy niecałe 200tys zł/ Toz to sa jakies smieszne grosze. Czym sie tutaj chwalic./ Ze take marne pieniadze ida na nasze drogi. A przeciez podatki płacimy na okragło w paliwie i jeszcze bnam maja podniesc o 8 groszy na litrze na nowa opłata. Naprawde bieda jest w naszym małym kraiku nad Wisła. I nawet to ze uwazamy sie za wielki naród niektórzy mówia naród wybrany nie pomaga. Wiem wiem to herezja bardziej jest niz prawda ale zawsze.

 • gość 2018-03-11 18:51:51

  Proszę zobaczyć na stronie Urzędu Wojewódzkiego to oprawa medialna wręczenia tych umów prawie równa się wręczaniu nagrody Nobla. Jakby policzył koszty dojazdu wszystkich wójtów do Lublina na wręczenie tych umów zebrała by się całkiem pokaźna sumka, być może jedną drogę by wyremontował.

 • gość 2018-03-12 08:18:54

  AHA, ja bym porównał tę uroczystość z galą rozdania oskarów ..Nasi Aktorzy nagrodzeni, swoje statuetki zatopią w Roztoczańskim błocie i obyśmy jak najszybciej patrzyli na pozytywne efekty tego rozdania - jak w filmie akcji.....

 • gość 2018-03-12 18:53:30

  Jak macie niedorajdów na stanowiskach w urzędach i nic więcej nie mogą zrealizować oprócz pobieranie co miesięcznego haraczu bardzo wysokiej kasie, to dla nich jest wielkim wydażeniem dostanie bez kiwnięcia palcem kasy z Urzędu Marszałkowskiego.Nie zapomnijcie w następnych wyborach wybrać fachowców od pobierania kassssssssyyyyyyyy.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl