-7°C słabe opady śniegu

Patriotyzm oczami uczniów

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji społeczność Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu-Zaorendzie przygotowuje cykl wydarzeń upamiętniających tamte wydarzenia.

Uroczysta akademia patriotyczna odbyła się w niedzielę, 18 lutego, w miejscowej remizie strażackiej. Poświęcona była powstaniu styczniowemu, a wpisuje się ona w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybyłych na uroczystość witała Danuta Mazur, dyrektor szkoły, oraz Jacek Pawluk, wójt gm. Tereszpol.

  Uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych w montażu słowno-muzycznym w przejmujący sposób przedstawili historię dziejów naszego kraju. Wspomnieli przy tym największych bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność. "Nie wstydźmy się kochać Polski, nie mówmy o niej tylko od święta. Ginęli za wolność ludzie. Musimy o tym zawsze pamiętać" – śpiewali dumnie najmłodsi.

 Artyści i ich nauczyciele zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wójt Jacek Pawluk podziękował im za przedstawienie naszej historii. – My jako gmina powinniśmy szczycić się historią, która wydarzyła się przy Wzgórzu Polak w trakcie trwania powstaniu styczniowym. Bitwa, która rozegrała się pod Panasówką, była jedną z nielicznych wygranych bitew – mówił.  Zachęcał  mieszkańców do włączania się w uroczystości patriotyczne.

 Wzruszenia nie krył również obecny ks. prof. Tadeusz Guz. – Polska pochodzi bezpośrednio od Boga i to też wybrzmiało w waszym wystąpieniu. Uświadomiliście nam, jaką cenę nasi rodacy zapłacili za to, żebyśmy tutaj w Tereszpolu mogli dzisiaj się spotkać, być zdrowym narodem, mówić po polsku. Pokazaliście piękno Polski. Polska nikogo w przeszłości nie atakowała, tylko walczyła o to, do czego miała prawo – mówił. Podziękował społeczności szkoły za to, że podjęła się trudu przygotowania akademii na tak wysokim poziomie. Podkreślał, że należy krzewić ducha patriotyzmu.

Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą. Ks. prof. Guz dla społeczności szkolnej miał szczególny prezent przywieziony z Fatimy – figurkę Matki Bożej Fatimskiej.

Bitwa pod Panasówką uznawana jest za jedną z największych potyczek powstania styczniowego. Na podstawie pamiętników i zachowanych opisów można stwierdzić, że 3 września 1863 r. około 700-800-osobowy oddział dowodzony przez pułkownika Marcina "Lelewela" Borelowskiego, do którego dołączył 400-osobowy oddział Kajetana "Ćwieka" Cieszkowskiego, starł się z wojskami rosyjskimi pod dowództwem majora Sternberga. Według różnych źródeł siły wroga liczyły od 3000 do 4000 żołnierzy. Oddziały rosyjskie składały się z 5 rot piechoty, szwadronu dragonów oraz dwóch sotni Kozaków. Rosjanie posiadali też cztery działa. Po polskiej stronie oddziałem jazdy dowodził węgierski arystokrata major Edward Nyáry, który w czasie bitwy został ranny, a następnego dnia zmarł w zwierzynieckim lazarecie.

 

Patriotyzm oczami uczniów komentarze opinie

 • Siara - niezalogowany 2018-02-22 22:09:51

  Dlaczego zdjęcia od 18 lat?

 • gość 2018-02-24 15:38:35

  "Polska pochodzi bezpośrednio od Boga" a Tereszpol jest "Belwederski" czy może to ktoś język filozofa przetłumaczyć na prosty polski język?

 • Antyguz - niezalogowany 2018-02-25 11:08:29

  Władze KUL wydały oświadczenie, że ”wypowiedzi ks. prof. T. Guza są wyrazem jego indywidualnych poglądów o charakterze pozanaukowym, za które bierze pełną odpowiedzialność, a osoby urażone tymi wypowiedziami powinny zostać przez niego przeproszone. Władze uczelni odcinają się od tych wypowiedzi

 • gość 2018-02-25 13:32:40

  Tzw. moherowe berety zachłystują się tym jak ks. prof. Guz "pięknie" głosi słowo Boże ale w ząb nie wiedzą o czym mówi, a w większości to są Jego prywatne przemyślenia, przecież jest filozofem.Kto zaprasza dla uświetnienia uroczystości ponosi za to odpowiedzialność.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl