-7°C słabe opady śniegu

Na wiosnę oderwij się od telewizora!

Zdrowie i uroda, wiosnę oderwij telewizora! - zdjęcie, fotografia

Wielu z nas uważa, że najlepszy odpoczynek po pracowitym dniu to wpatrywanie się w ekran telewizora. Jednak czy na pewno? Naukowcy przekonują, że aby naprawdę wypocząć i zregenerować siły, trzeba wybrać aktywność, która będzie angażowała inne zmysły niż te, którymi posługujemy się na co dzień. Wtedy właśnie ciało i umysł pozostaną w równowadze, a równowaga to klucz do zdrowia i dobrej kondycji. Więc jakie plany na weekend?

Jak odpoczywać, żeby naprawdę wypocząć? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być łatwa, ale tylko z pozoru. Myśląc o odpoczynku, większość z nas ma przed oczami wygodną kanapę i telewizor lub ekran komputera. Jednak czy faktycznie jest to odpoczynek? Takie obrazki kojarzą się raczej z bezczynnością niż z regeneracją ciała i ducha. Żeby naprawdę odzyskać siły i nabrać energii do dalszej pracy, trzeba pozostać aktywnym w tych obszarach, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele czasu. 

Osobom pracującym przydałby się po pracy odpoczynek regenerujący, czyli taki, który ma charakter czynny. Polega on na odciążeniu tych zmysłów, które wykorzystujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków i aktywowaniu tych obszarów, którym na co dzień nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu. Celem takiego odpoczynku jest przywrócenie organizmowi równowagi psychicznej i fizycznej: uruchomienie mięśni, które przez cały dzień pozostają w spoczynku i zaangażowanie umysłu w zajęcia, które aktywują inne półkule mózgowe i skupiają się na odbieraniu innych bodźców.

Osoba, która ma pracę siedzącą, czas wolny powinna spędzać aktywnie. Wskazane jest uprawianie sportu, spacerowanie, zwiedzanie czy zajmowanie się ogrodem. Osoby, które przez cały dzień pracują w pomieszczeniach bez dostępu słońca, powinny szukać kontaktu z naturą, na przykład uprawiać jogging w parku lub jeździć na rowerze i zwiedzać swoją najbliższą okolicę. Matematycy, ekonomiści czy ogólnie osoby zajmujące się na co dzień liczeniem, sporządzaniem tabel i wykresów, powinni znaleźć czas na zajęcia, które pobudzą mózg do kreatywności – na przykład rysunek, modelarstwo, granie na instrumentach.

Przed nami coraz dłuższe wiosenne dni. Może warto je wykorzystać na regenerujący odpoczynek. Czasami nie trzeba wiele czasu ani pieniędzy aby naprawdę wypocząć. Najprostszy sposób na spędzenie wolnego czasu to z pewnością spacerowanie. Szybko dotlenimy nasz organizm i miło spędzimy czas. Warto od czasu do czasu wybrać się na marsz z kijkami (nordic walking) – w ten sposób odciążymy stawy, zwiększymy wydolność i poprawimy siłę mięśniową.

Dobrym pomysłem są też wyjazdy. Nawet te niedalekie, trwające kilka godzin wpłyną na poprawę naszego nastroju. Zawsze możemy się wybrać do ciekawych miejsc w okolicy, na przykład do parku, zoo czy lasu. Warto też śledzić na bieżąco wydarzenia kulturalne w swojej miejscowości, które często oferują ciekawe spędzenie czasu zupełnie za darmo.

Na wiosnę oderwij się od telewizora! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl