-3°C całkowite zachmurzenie

"Jest syf, kiła i mogiła"

Aktualności,

Tak dostępność wody i jej jakość w gminie Biszcza opisywał jeden z mieszkańców Bukowiny. Mężczyzna skarżył się na trudności, jakie wynikają z prowadzonej modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej.

W gminie Biszcza trwają prace związane z modernizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Zadanie pod hasłem "Projekt dostosowania istniejącej infrastruktury wodociągowej dla potrzeb uzdrowiska – remont stacji uzdatniania wody Biszcza – Bukowina" to koszt ponad 6 mln 300 tys. zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wyniosło 63,75%. Wnioskowana kwota to prawie 3,3 mln zł. Inwestycja rozłożona jest na dwa lata. W czerwcu ruszyła realizacja zadania. Prace rozpoczęto od stacji uzdatniania wody w Wólce Biskiej. W związku z wykonywanymi pracami, które trwają już kilka miesięcy, prowadzone było stale chlorowanie wody. 

Mimo że inwestycja cieszy i mieszkańców, i samorządowców, krytycznych słów nie brakuje. Takowe pojawiły się na zebraniu wiejskim w Bukowinie. Jak wyjaśniał wójt gminy, prowadzone obecnie prace polegają na kompleksowej modernizacji. Wszystkie urządzenia zostały wyniesione na zewnątrz, a montowane są nowe. Obecnie stacja uzdatniania wody działa prowizorycznie, aby zaspokajać potrzeby mieszkańców, a jednocześnie można było wykonywać kolejne prace. – Trzeba się uzbroić w cierpliwość, nie ma innego wyjścia. Myślę, że do miesiąca czasu powinniśmy tę sytuację opanować. Wiem, że jest to uciążliwe, ale proszę o wyrozumiałość – mówił wójt Zbigniew Pyczko

Mieszkańcy skarżą się przede wszystkim na czas dostępności wody. Około godz. 23.00 woda jest odłączana i nad ranem około godz. 5.00 włączana. – Ja z rana nie mogę się wykąpać, bo woda u mnie jest o godz. 6.20, a na godz. 7.00 mam być już w pracy. W XXI wieku ja wymagam tego, żeby normalnie pojechać do pracy, w normalnym czasie – skarżył się jeden z mieszkańców, sugerując, że z rana woda powinna być dostępna dużo wcześniej. – Temat wody w naszej gminie ciągnie się już kilka lat, jak nie ma wody, to nie ma prądu. Odśnieżanie dróg też pozostawia wiele do życzenia – ubolewał mieszkaniec. – Człowiek nie za własne pieniądze budował, poszedł po kredyt do banku, żeby wybudować dom. Na dzień dzisiejszy to wszystko marnieje. Taka woda to nie tylko przepłynie. To wszystko zostaje. Jest syf, kiła i mogiła – nie szczędził krytyki mieszkaniec, który zauważył, że wykorzystane przez niego artykuły hydrauliczne za chwilę będą do wymiany. – Wszystko pozachodziło, kształtki mają zmniejszoną średnicę. Kto mi za to odda? Za chwilę będę wszystko zrywał – mówił. – Jak dla mnie, to zalew w Biszczy jest przeinwestowany, a tutaj nie dbamy o podstawowe potrzeby społeczeństwa – dodawał. 

– Koszt inwestycji jest duży, ale ona jest po to, żeby jakość tej wody była lepsza. Zamontowane będą filtry, aby w wodzie nie było żelaza i manganu. Myślę, że nie będzie już sytuacji, że wody będzie brakować. W Bukowinie będzie stacja uzdatniania zrobiona. Jeśli będzie brakowało wody z sieci, to będziemy alternatywnie uruchamiać te urządzenia – bronił się wójt, zaznaczając jednocześnie, że mieszkańcy nie mogą mieć do niego pretensji o jakość wody. – Gdybym nie myślał o społeczeństwie, to byśmy nie kupili studni po byłym PGR. Tam jest zbiornik, który jest co noc zapełniany i Bukowina  ma wodę nie z sieci bezpośrednio, tylko z tego zbiornika. Tam jest 150 tysięcy litrów, dzięki temu jest trochę lepiej z tą wodą. Gdybyśmy nie myśleli do przodu, to dzisiaj mielibyśmy faktycznie problem – tłumaczył włodarz. 

"Jest syf, kiła i mogiła" komentarze opinie

 • gość 2017-11-11 09:24:38

  Tonknij się Ewelina bo hajzlem cię czuć.

 • gość 2017-11-11 11:04:35

  Nie ma wody kakałka nie będzie.

 • gość 2017-11-11 11:48:35

  I jak tu się myć? Trzeba wódkę pić. Ewelinką kakałko nie będzie.

 • gość 2017-11-13 20:44:47

  Jak wszedzie tak i u was. Nie lepiej i nie gorzej tylko tak samo. 25 lat demokracji . I tyle samo lat obietnic polityków . A społeczenstwo karmione ta kiełbasa wyborcza uwierzylo glupie. I wierzyła jak Wałesa gadał ze da kazdemu po 100 milionów. Przeciez ten człek nawet nie wiedział ile to jest te sto milionów. Ale obiecał ze da i został prezydentem,. PO obiecało podniesienie wieku emerytalnego i przerzneło. PIS nauczony ta porazka rozdaje po 500zł na kazde g dziecko. HEhehe. Tylkoze to sa nasze pieniadze. I ci co dostaja je to niech wiedza ze zeby oni dostali ktos inny musiał te pieniadze dac albo ich nie dostac. Zabrali jednym by dac drugim a ogłaszaja taki sukces jakby skarb znalezli i sie nim podzielili. Wiec jest syf kiła mogiła i dobra zmiana. Dwa lata i co? Dalej jest i ponoc bedzie jeszcze 2 co jest raczej pewne ale ma trwac kolejne 4. To dopiero bedzie syf. Ciekawe kto po nich posprzata.

 • MM - niezalogowany 2017-11-15 14:03:52

  Trochę się poprawiło w ciągu ostatnich tygodni. Ale zapewnienia o myśleniu naprzód włodarzy gminy mnie nie uspokajają i nie przekonują. Zwłaszcza w sytuacji gdy w obecnej chwili skarbiec pusty i to aż tak, że pracownicy budżetowi nie otrzymali pensji.... Gdy widzę wyliczenia kosztów tego remontu, to zdaje mi się, że plany są ambitne a skończy się jak zwykle na niedoróbkach i prowizorkach.... Woda, to coś szczególnie ważnego dla człowieka i trzeba zacząć od szeroko rozumianej edukacji, abyśmy wszyscy szanowali wodę, a nie wystarczy tydzień bez opadów i już ogłaszamy klęskę suszy i odwrotnie dwa dni pada i wielkie powodzie w miejscowości. A jak kostką wyłożyć podwórko, czy trzeba czy nie, to wszyscy jak gęsi robią bo jeszcze dopłacają do tego.... i takich różnych przykładów z wodą jest wiele...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl