0°C bezchmurnie

Jagoczary w Długim Kącie

Kiedy: 2017-06-24 , godzina: 20:00 | Gdzie: Długi Kat

Impreza odbędzie się w dniach 24-25 czeerwca w Długim Kącie (gm. Józefów).

 

Jagodowe Święto to cykliczna impreza kulturalna, organizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Długi Kąt "Zakątek Roztocze", przy współpracy wielu osób, których łączy wspólny cel. Jesteśmy zespołem ludzi o różnych temperamentach, ale podobnej wrażliwości.

Akcja Jagoczary odbyła się po raz pierwszy w dzień święta Matki Boskiej Jagodnej, 2 lipca 2016 roku na leśnej polanie w Długim Kącie. Nazwa imprezy nawiązuje poniekąd do owego święta, które od zawsze płynnie przenikało się z folklorem i obrzędami ludowymi, które kultywowano w wioskach.  Drugi człon nazwy wprowadza elementy magii, ludowych wierzeń, starodawnych legend, które pragniemy ocalić od zapomnienia.

Głównym celem imprezy jest przede wszystkim chęć integracji społeczności lokalnej, promocja wsi i tradycji regionalnych. Chcieliśmy, aby polana, na której odbywa się festiwal, była miejscem spotkań przyjaciół, rodzin, miejscem ciekawych rozmów i doświadczeń oraz bliskich nam wartości. Wszystkich nas połączyła wspólna idea. Chcieliśmy zmienić coś w lokalnej rzeczywistości, spróbować czegoś nowego, zdobyć cenne doświadczenie.

Organizatorzy zachęcają do wspólnej przygody wszystkich tych, którzy szukają ciekawych miejsc, nietuzinkowych atrakcji, niebanalnych smaków i zapachów dawnej wsi. Gwarantujemy, że przyjeżdżając na Jagoczary, będziecie tu wracać co roku. Dołożymy wszelkich starań, aby tak było.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszą warsztaty tematyczne (rzeźbiarstwo, kowalstwo, tkactwo, rękodzieło artystyczne, zielarskie itp.). Na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. Organizując warsztaty, chcemy aby dawne zawody, którymi trudnili się mieszkańcy wsi, nie odeszły w niepamięć, a festiwal był podróżą w głąb regionalnej historii i kultury. Ponadto, mamy własną amatorską grupę teatralną! Rok temu prawili nam o czortów czarach i o innych lichach, co to w lesie śpią.

Zabawa! Warto zwrócić uwagę, że Jagoczary to świetna okazja, do konsumpcji dużej dawki świetnej muzyki. W zeszłym roku, na naszej scenie wystąpiły Same Suki, Derwana, Bałdrzychowianie, Kapela Rzemyki oraz liczne lokalne zespoły śpiewacze. Wspólny taniec i śpiewy łączyły wszystkich miłośników folkowych brzmień i dobrej zabawy na łonie przyrody.

Atrakcji Ci u nas dostatek! Oprócz warsztatów, dobrej muzyki, karmimy naszych gości pyszną, roztoczańską kuchnią. Oferujemy lokalne przysmaki, z jagodowymi pierogami na czele, a dla nieco starszych mamy szeroką ofertę napojów wyskokowych, według tajemnych receptur.  Dla najmłodszych, stworzyliśmy plac zabaw z materiałów recyklingowych, gdzie do woli można było oddawać się przyjemnościom i wszechobecnej radości. W tym roku planujemy stworzyć specjalną strefę dla dzieciaków, zapewniając im moc wrażeń, ciekawe warsztaty i fajną zabawę.

Razem zawsze lepiej! Dzięki wparciu instytucji kulturalnych z Gminy Józefów, lokalnym sponsorom, mieszkańcom Długiego Kątu, jak i wszystkim tym, którzy dali z siebie wszystko, mogliśmy zorganizować całe przedsięwzięcie. Mamy nadzieję, że co roku będziemy spotykać się na leśnej polanie, wśród pięknej roztoczańskiej przyrody, aby przeżyć niezapomniane chwile w atmosferze przyjaźni, radości i jedności.

Yyyy... Żeby nie zapomnieć! Podczas festiwalu będziecie mogli korzystać z dobrodziejstw wiejskich straganów, oferujących pamiątki, które są tworem ludzkich rąk. Zapraszamy do CHATKI ZIELARKI, która powie wam co nieco o magii ziół i zdrowym trybie życia. Jak i w poprzednim roku, tak i tym razem dziać się będzie dużo, głośno i kolorowo. Przyjdź, bądź z nami! Szczegóły wkrótce.

Jagoczary w Długim Kącie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl