17°C bezchmurnie

Ile gmina dokłada do zalewu?

Samorząd lokalny, gmina dokłada zalewu - zdjęcie, fotografia

Interesowało to jednego z biszczańskich radnych, który dopytywał o samofinansowanie się zbiornika Biszcza-Żary. Okazało się, że chociaż zalew "zarabia" na siebie, to i tak spora część funduszy pochodzi z gminnego budżetu.

Zbiornik wodny Biszcza-Żary oddany do użytku w 2008 roku jako zbiornik retencyjny stał się w ostatnich latach jedną z największych atrakcji turystycznych powiatu biłgorajskiego i nie tylko. Włodarze gminy, budując zbiornik, mieli świadomość, że oprócz funkcji retencyjnej będzie on z powodzeniem spełniał także rolę rekreacyjną. Dlatego, sięgając po kolejne środki unijne, udało im się uzbroić teren przy zbiorniku w niezbędną infrastrukturę. Szybko pojawili się inwestorzy, którzy także zaczęli inwestować nad zalewem. Śmiało można stwierdzić, że zbiornik z całym otoczeniem jest już świetnym miejscem do wypoczynku.

Od 2013 roku funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, który zarządza całym obiektem, dbając o ład, porządek, a także wykonując szereg prac związanych z poprawą infrastruktury wokół zalewu. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W upalne weekendy przyjeżdżają do Biszczy tysiące ludzi. Turyści, wypoczywając, zostawiają tu swoje pieniądze. 

Po tylu latach inwestycji i nakładów chciałoby się w końcu zobaczyć i zyski. O takowe dopytywał radnyAdam Pisarczyk. – Po tylu latach inwestycji wydaje mi się, że zbiornik powinien się chociaż samofinansować – mówił radny. Odpowiedzi udzieliła skarbnik gminy Ewa Jednac. Mówiła, że wydatki samego zbiornika obecnie wynoszą 213 tys. zł. Około 50 tys. zł stanowią wpływy z dzierżaw. Wpływy za parkingi to 87 tys. zł. Zatem dochody wynoszą 135 tys. zł. Łatwo więc policzyć, że gmina musi dołożyć do zbiornika prawie 80 tys. zł. Jednak skarbniczka podkreśliła, że te kwoty mogą się jeszcze zmienić, ponieważ możliwe, że nie wszystkie dochody, chociażby wpłaty za dzierżawy, były wzięte do obecnego rozliczenia. 

Ile gmina dokłada do zalewu? komentarze opinie

  • gość 2017-10-11 09:19:56

    Tak tylko ze woda w tym zalewie powoli zaczyna przypominac cos do czego lepiej nie wchodzic. jest tak brudna zmieszana z ziemia błotem odpadami i czyms jeszcze ze strach nawet w niej nogi moczyc. Takze obawiam sie ze pomimo tylu chetnych niedługo zalew skoczy jak inne. moczyc sie beda w nim tylko najodwazniejsi, Pozostali jesli juz beda nad zalewem to tylko jako ogladacze,

  • Gość - niezalogowany 2017-10-11 17:19:31

    Fauny i flory. Myj się Ewelinka bo fauny ci przybędzie do flory.;)

  • gość 2017-10-13 07:50:27

    Dobrze ze jest ten zalew to sie w lecie wykapac mozna. Teraz problem troche bo woda zimna a w kranach jak wody nie bylo tak nie ma. W Biszczy praktycznie codziennie a zwlaszcza rano i wieczorem nie ma wody. Kto sie tym zajmuje? Czy juz naprawde nie ma kompetentnych ludzi? Mozna by tez mieszkancow poinformowac.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl