20°C lekkie zachmurzenie

Co warto wiedzieć o autyzmie?

16 marca w budynku Zespołu Szkół Specjalnych odbył się wykład pt."Autyzm i niepełnosprawność intelektualna – zaburzenia współtowarzyszące". Poprowadziła go dr Bożena Śpila, psychiatra. Udział w wykładzie był bezpłatny.

Licznie przybyłych na wykład nauczycieli, rodziców oraz osoby pracujące z niepełnosprawnymi witała Marzena Kopacz, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Wykład odbył się w ramach obchodów Dni Otwartych szkoły.

– Piątkowe spotkanie było zainicjowaniem grupy wsparcia "Razem łatwiej" dla rodziców niepełnosprawnych uczniów naszej szkoły, ale nie tylko. Do grupy wsparcia zapraszamy również rodziców niepełnosprawnych uczniów oraz dzieci uczących się w innych placówkach czy  przedszkolach – mówi Lidia Młodowiec, koordynator grupy wsparcia, nauczyciel ZSS. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. W kwietniu planowane jest spotkanie z psychodietetykiem, w maju z ratownikiem medycznym, natomiast kolejne z innymi specjalistami. 

Dr n. med. Bożena Śpila to psychiatra, która zajmuje się diagnozą i terapią autyzmu w ramach Poradni Przyklinicznej SPSK nr 1 w Lublinie, Alpha i Insignis. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi i jednostkami oświatowymi w Lublinie w zakresie terapii podopiecznych i szkoleń dla nauczycieli i rodziców. Jako wykładowca dr Śpila bierze udział w licznych konferencjach naukowych poświęconych autyzmowi. Publikuje własne prace naukowe poświęcone tematyce psychiatrii dzieci i młodzieży. – Obecnie dzieci z niepełnoprawnościami  jest dużo. Wpływa na to wiele czynników. Tylko upośledzenie lekkie jest dziedziczne w 50%. Rodzice dzieci w upośledzeniem lekkim w 50% też są upośledzeni w stopniu lekkim. Natomiast odziedziczalność innych zaburzeń jest mniejsza – mówiła. Spektrum autyzmu to duża dziedziczność, jednak nie polega na tym, że rodzic ma autyzm, a posiada go ktoś w rodzinie. Obejmuje ono również rodziny, w których ktoś chorował na schizofrenię czy np. depresję. Na zachorowanie na autyzm wpływają silnie czynniki środowiskowe. Liczba zachowań na autyzm nieubłaganie rośnie. 

Na zakończenie odbył się panel konsultacji indywidualnych dla rodziców.

Grupa wsparcia prowadzona będzie w ramach projektu pt. "Sieciowanie na rzecz poprawy sytuacji osób ze schorzeniami psychicznymi w województwie lubelskim". Dofinansowany on jest ze środków Aktion Mensch e.V., natomiast realizowany w partnerstwie ze Związkiem Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych. W ramach tego międzynarodowego projektu w województwie lubelskim powstanie pięć grup samopomocowych, w tym jedna w Biłgoraju.

 

Wykład był organizowany w ramach projektu "Sieciowanie na rzecz poprawy sytuacji osób ze schorzeniami psychicznymi w województwie lubelskim". Jest on realizowany przez Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych z partnerem z Niemiec PARITÄTISCHER Wohlfahrtsverband. Dofinansowany jest ze środków Aktion Mensch e.V.

Co warto wiedzieć o autyzmie? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-03-17 10:02:27

    Dziękujemy mdk owi za udostępnienie sali i wyposażenia na organizację konferencji. Zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie.

  • Gość - niezalogowany 2018-03-17 10:03:23

    Dziękujemy mdk owi za udostępnienie sali i wyposażenia na organizację konferencji. Zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl