-7°C słabe opady śniegu

Co dalej z uzdrowiskiem w Biszczy?

Inwestycje, dalej uzdrowiskiem Biszczy - zdjęcie, fotografia

Gmina Biszcza czyni starania, aby przy zbiorniku wodnym Biszcza-Żary powstało uzdrowisko. Planowane obiekty to szpital uzdrowiskowy, zakład przyrodoleczniczy, sanatorium uzdrowiskowe, przychodnia uzdrowiskowa, apteka i park uzdrowiskowy.

Gmina Biszcza zakończyła już realizację "Rozwój współpracy w dziedzinie turystyki uzdrowiskowo-sanatoryjnej na pograniczu polsko-ukraińskim". Projekt realizowany był wspólnie z ukraińskim partnerem – Wołyńską Radą Obwodową w Łucku, Radą Wsi Hremyacze i Organizacją Społeczną "Wołyńskie Stowarzyszenie Uczonych i Innowatorów". Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obu gmin poprzez rozwój turystyki uzdrowiskowo-sanatoryjnej.
W ramach projektu opracowana została kompletna dokumentacja uzdrowiskowa, która umożliwia gminie Biszcza uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, co z kolei pozwala na utworzenie uzdrowiska. Warunkiem otrzymania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej jest pozyskiwanie wody mineralnej z odwiertu zlokalizowanego na terenie stref ochrony uzdrowiskowej. Specjalistyczne opracowania określiły możliwości poboru wód jako naturalnego surowca leczniczego z głębokości 935-955 m. Na tym poziomie znajduje się pokład wysoko zmineralizowanej solanki o wydajności ok. 30m³/h i temperaturze około 40°C. Została przygotowana i zatwierdzona dokumentacja na wykonanie odwiertu do wydobycia solanki...

– Gmina Biszcza w ostatnich latach wykonała szereg działań zmierzających do powstania uzdrowiska. W związku z tym, iż posiadamy na terenie gminy Biszcza złoża wód podziemnych (chlorkowo-sodowe, jodkowe (solanki) oraz klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych, spełniamy wymagania określone w przepisach o ochronie środowiska, posiadamy infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz energetycznej, na terenie gminy jest transport zbiorowy oraz prowadzimy gospodarkę odpadami, a nie posiadamy zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i urządzeń lecznictwa przygotowanych do prowadzenia tego typu działalności, możemy obecnie starać się jedynie o status obszaru ochrony uzdrowiskowej – informuje wójt gminy Zbigniew Pyczko.

Wójt dodaje, że samorząd posiada już także "Operat Uzdrowiskowy" opracowany w ramach środków unijnych z programu PL-BY-UA. Dodatkowo z tych środków została sfinansowana dokumentacja techniczna na wykonanie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej do terenów inwestycyjnych przyszłego sanatorium. Dzięki pozyskanym funduszom z działania RPO WL Działanie 6.4 w tym roku zostanie wykonana fizycznie sieć wodociągowo-kanalizacyjna.

– Najważniejszy na tym etapie jest odwiert, który umożliwi wydobywanie leczniczych wód, gdyż wody, które zostały wydobyte z odwiertów gazowych dzięki uprzejmości PGNiG są zanieczyszczone substancjami ropopochodnymi i nie mogą być wykorzystane. Oczywistym jest więc, że gmina musi mieć niezależny odwiert tylko pod kątem wydobycia wód leczniczych. W związku z tym starania trwają, złożony został wniosek do NFOŚ i GW o dofinansowanie odwiertu. Koszt takiego zadania to około 9 mln złotych – dodaje wójt.

Po uzyskaniu dofinansowania i wykonaniu odwiertu woda poddana będzie jeszcze raz ocenie pod względem przydatności w lecznictwie. Kolejny krok to przesłanie kompletnej dokumentacji do ministra zdrowia. Jeśli warunki określone w ustawie zostały spełnione, minister wydaje decyzję o możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Jeśli minister stwierdzi, że dany obszar spełnia niezbędne warunki, występuje do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. – Nadmieniam jednocześnie, że rozpoczęliśmy prace związane ze zmianami w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy w celu zmiany miejsca lokalizacji strefy uzdrowiskowej "A" z poprzedniego tj. Wólka Biska na teren przy zbiorniku wodnym Biszcza-Żary – podsumowuje Zbigniew Pyczko.

Co dalej z uzdrowiskiem w Biszczy? komentarze opinie

 • gość 2018-03-11 11:05:19

  niech te władze w tej gminie zaczną myśleć REALNIE [jeśli potrafią] ,bo marnować pieniądze to każdy gł...k potrafi....

 • gość 2018-03-12 12:27:21

  Przy okazji tematu zalewu. Jest zima, po sezonie a zaobserwowałem nagminne wjeżdżanie samochodami na teren zalewu. Przy bramie widnieje ewidentny zakaz to tzw turyści rozmontowują słupki nawet te na chodniku i gremialnie jadą.... po co? żeby zrobić rundę honorową a być może zakopać się w błocie albo tego błota narobić bo przecież roztopy się zaczęły. Sadzę że jest potrzebny większy nadzór na d tym terenem. Co do uzdrowiska to faktycznie trzeba mierzyć siły na zamiary. Pewnie skończy się to tym, że jako gmina zrobimy wszystkie kosztowne pomiary i wyliczenia, przygotujemy infrastrukturę a wtedy pojawi się tzw partner strategiczny, który pociągnie dalej i będzie czerpał zyski. Ale oczywiście "ciemny naród wszystko kupi"...

 • gość 2018-03-12 14:57:31

  No w tej biszczy maja wszysko Nawet dziad z baba sa. Tylko uzdrowiska jeszcze nie mieli. To teraz jak sie spreza to sobie takie cos zrobia. Alez mysla ci włodarze. Wykomac dziurke w zieli wypompowac wode i juz hop uzdrowisko mamy. Alez bedzie pieknie.

 • gość 2018-03-12 18:29:00

  A połowa dróg w Bukowinie, gdzie po niektórych ciężko nawet przejść w co raz gorszym stanie.

 • Gość - niezalogowany 2018-03-13 22:09:29

  Doskonaly pomysl , praca dla ludzi będzie a Biszcza stanie sie sławna.Sanatorium podniesie prestiż temu miejscu a miejscowi na tym zarobią.

 • gość 2018-03-14 14:51:41

  To na zalewie nie zarobili. Ponoc niezle zarobili kredyty pospłacali , długi poodawali i juz teraz maja jak w bajce. Hehehe . Fajnie tak sobie pomarzyc co nie.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl