-5°C słabe opady śniegu

Cena śmieci pójdzie w górę

Samorząd lokalny, śmieci pójdzie górę - zdjęcie, fotografia

Od stycznia wzrośnie cena za odpady dla mieszkańców miasta. Jak przekonują władze miasta, podwyżki są nieuniknione.

 

Od stycznia mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Za odpady segregowane zapłacimy 11 zł do osoby, a niesegregowane 22 zł. 

Jak podkreśla burmistrz Janusz Rosłan, podwyżki wynikają z podzielenia kwoty, jaka została uzyskana w przetargu, który wygrał PGK na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ta kwota wynika z podzielania kwoty przez ilość mieszkańców którzy złożyli deklaracje. Dzieląc tę kwotę otrzymaną w przetargu, stawka powinna wynosić 11,70 zł mówił burmistrz Janusz Rosłan. Dodał, że z roku na rok ubywa osób płacących za śmieci. Chcemy podjąć wspólnie działania, aby znaleźć osoby, które, naszym zdaniem, powinny, zamieszkując, a nie złożyły deklaracji. Różnica pomiędzy funkcjonowaniem systemu w pierwszym roku, jeśli chodzi o ilość mieszkańców, a teraz wynosi tysiąc mniej. Z każdym rokiem ubywa mieszkańców. Nie chce mi się wierzyć, że tyle osób wyjechało. Niektórzy zaczynają szukać oszczędności we własnym zakresie mówił.

W minionym roku stawki zostały obniżone. To spowodowało, że spółka poniesie stratę w wysokości 120 tys. zł. Jak tłumaczy burmistrz, zwiększyły się ponadto ceny za zagospodarowanie odpadów tych, które mogą być zutylizowane w cementowniach. Wzrost wyniesie 120 tys. zł. Dla spółki wzrosły również koszty za korzystanie ze środowiska (75 tys. zł). O 25 tys. zł wzrosną opłaty za zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych i zużytych opon w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast o 18 tys. zł wzrośnie fundusz rekultywacyjny dla nowej kwatery. PGK w nowym roku planuje również podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników. Będzie to kwota 27 tys. zł. Drastycznie spadła również cena, jaką PGK otrzymywał za plastik i makulaturę. Trzeba sobie zdać sprawę, że cena za odbiór śmieci nie będzie malała a będzie rosła mówi burmistrz Rosłan. 

 Głos w sprawie zabrał radny Jan Skrok. To trudna decyzja, bo to podwyżka. Nie jest do podważenia kalkulacja przedsiębiorstwa. Dla czteroosobowej rodziny to kwota 4 zł na miesiąc. Myślę, że jest do udźwignięcia. Nie możemy pozwolić, aby obniżyć tę opłatę i przenieść na budżet miasta różnice w kosztach. Decyzja trudna, ale musimy odpowiedzialność ponieść. Przed nami kolejne podwyżki kanalizacja, woda mówił.  

 W głosowaniu 9 radnych poparło podwyżkę. Cztery osoby były przeciw. Od 1 stycznia 2018 roku będą więc obowiązywać następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 11,00 zł od jednego mieszkańca miesięcznie, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny; 22,00 zł od jednego mieszkańca miesięcznie, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany związane z ilością osób zamieszkałych (z przeprowadzką osób, narodzinami dzieci, zgonami osób, itp.) mające wpływ na wysokość opłaty należy zgłaszać w Urzędzie Miasta Biłgoraj (Biuro Obsługi Interesantów) w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany.


Cena śmieci pójdzie w górę komentarze opinie

  • Cadyk - niezalogowany 2017-12-05 08:05:53

    Czy comiesięczne opłaty za śmieci austriackich, holenderskich czy niemieckich rodzin windują zyski firm śmieciowych ? Nie – opłaty te trafiają do gminnych firm działających na zasadzie non-profit, wspomagając lokalny system finansowy. Firmy samorządowe nie pracują tam przecież dla zysku – nic dziwnego więc, że zaraz za Odrą bogate niemieckie rodziny płacą już mniej za śmieci niż ubożsi mieszkańcy polskich gmin… Na tym polega najważniejsza polska patologia w odpadach rodem z końca XX wieku – tam nie wyłania się w przetargach kręcących lody na comiesięcznych opłatach za śmieci - ale pilnuje się interesów mieszkańców... A u nas zadaniem gmin jest wyciśnięcie obywateli aby przelać pobrane opłaty na zyski często zagranicznym koncernom... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kto-zarabia-na-odpadach-na-pewno-nie-gminy,98608.html

  • gość 2017-12-05 12:57:59

    A czy jest jakaś szansa, żeby PGK wywiązywało się z obowiązku mycia pojemników na odpady? Co roku jest to zapisane w warunkach przetargu, a nigdy nie widziałem umytego pojemnika.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na gazetabilgoraj.pl