- Reklama -

Apel o rozwagę nad wodą

W minioną niedzielę na terenie naszego województwa doszło do dwóch utonięć. W Lublinie w rzece Bystrzyca utopił się 23-latek. Spędzał czas z grupą znajomych, którzy najprawdopodobniej spożywali alkohol. Około godziny 22.00 wskoczył do rzeki, po chwili znajomi stracili go z oczu. Akcja poszukiwawcza zakończyła się po północy, kiedy to z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny. W poniedziałek rano w prywatnym stawie na terenie gm. Cyców ujawnione zostały zwłoki 48-latka. Mężczyzna najprawdopodobniej wczoraj postanowił wykąpać się w swoim stawie.

Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności tych dwóch tragicznych zdarzeń nad wodą. Niestety, do utonięć mógł przyczynić się alkohol. Jak wstępnie ustalili policjanci, wczoraj w Lublinie nad rzeką Bystrzyca w rejonie ul. Drewnianej przebywała kilkuosobowa grupa znajomych. Najprawdopodobniej spożywali alkohol. Około godziny 22.00 jeden z nich, 23-latek z gm. Konopnica, postanowił wskoczyć do rzeki. Znajomi w pewnym momencie stracili go z oczu. Wezwani na miejsce policjanci oraz strażacy rozpoczęli poszukiwania. Akcja zakończyła się po północy, kiedy z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny.

Policja apelujemy o rozsądek!

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Niestety, przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli lub wcześniej spożyty alkohol może doprowadzić do tragedii.

Zasady bezpiecznej kąpieli

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.