- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Apel do osób sprzedających napoje alkoholowe

Badania ankietowe wśród młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie miasta Biłgoraja wykazują, że ponad 50 proc. badanej młodzieży zdarzyło się upić, byli tacy, którym zdarzyło się to już wiele razy.

Sprzedający alkohol wiedzą, że polskie prawo zakazuje sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18. roku życia. Wiedzą także, że sankcją za złamanie tego zakazu jest utrata zezwolenia na sprzedaż alkoholu, a mimo to zdarza się, że nie przestrzegają tego prawa.

Sprzedawcy alkoholu wiedzą, że alkohol w postaci piwa, wina czy wódki nie jest dla młodzieży, że powoduje szkody u nastolatków, którym udało się go kupić. Wiedzą, że gdy pije się w młodym wieku, gwałtownie rośnie ryzyko uzależnienia, ryzyko konfliktu z prawem, agresywnych zachowań, wypadków młodych ludzi. Mimo tej wiedzy niektórzy nie przestrzegają prawa i sprzedają alkohol nieletnim.

Sprzedający alkohol wiedzą, co myśli i czuje rodzic dziecka, gdy pojawia się zagrożenie. Sami są w większości rodzicami. A mimo to niektórzy nie wahają się i sprzedają alkohol nieletnim – czytamy w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Miasta Biłgoraja.

- Reklama -

Dlaczego tak się dzieje?

– Sprzedawco napoi alkoholowych, nie omijaj prawa zakazującego sprzedaży napoi alkoholowych osobom poniżej 18. roku życia. Zacznij przewidywać bezpośrednie skutki pojedynczej sprzedaży. Od kilku lat systematycznie rośnie liczba nastolatków zatrzymywanych w izbach wytrzeźwień. Gwałtownie rośnie liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich pod wpływem alkoholu. Rośnie liczba osób pobitych przez osoby pijane. Wśród bijących bardzo często są podpici małoletni. Nie jest słuszne rozumowanie: „Od jednego piwa nic mu nie będzie”. Udowadniają to kroniki kryminalne, zapisy w izbach przyjęć szpitali czy akta sądowe. Nie oddzielaj ról! (raz jestem rodzicem a raz sprzedawcą). Powodując swobodę dostępu do alkoholu dla młodych ludzi, stwarzasz ryzyko dla własnych dzieci. Jeśli lekceważysz przestrzeganie prawa w stosunku do cudzych dzieci, czy będziesz w stanie ochronić swoje? – apeluje Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

UM Biłgoraj 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.