- Reklama -

- Reklama -

Apel burmistrza do mieszkańców Biłgoraja

Burmistrz miasta Biłgoraja Janusz Rosłan prosi o zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów oraz wpłaty na rzecz objętej wojną Ukrainy. Jednocześnie dziękuje za pomoc mieszkańców Biłgoraja dla partnerskiego miasta Nowowołyńska.

- Reklama -

Drodzy Przyjaciele, mieszkańcy Biłgoraja, wszyscy ludzie dobrej woli,

Minął już miesiąc niesprawiedliwej, zbrodniczej i tragicznej w skutkach wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko naszemu wschodniemu sąsiadowi – Ukrainie. Od pierwszych dni agresji Polacy udzielają Ukraińcom ogromnego wsparcia. Od momentu przekroczenia granicy uciekającym przed bombami ukraińskim matkom i dzieciom okazywana jest życzliwość i pomoc. Fundacje, stowarzyszenia, osoby nigdzie niezrzeszone, samorządy i Państwo Polskie natychmiast podjęły kroki mające na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców oraz organizowanie pomocy humanitarnej dla tych, którzy pozostali w swoich zniszczonych miastach bez dostępu do wody, pożywienia i innych niezbędnych do życia środków. Ten piękny i szlachetny dar serca Polaków został zauważony i doceniony przez cały cywilizowany świat. Wiele samorządów, w tym Biłgoraj, utworzyło specjalne konta bankowe, na których gromadzone są środki przeznaczone na pomoc Ukrainie. W marcu, na specjalne konto wpłynęło w sumie 178 482,85 PLN. Przyjaciele z naszego miasta partnerskiego Crailsheim wpłacili łącznie 121 633,76 zł, z niemieckiego miasta Geisenheim wpłynęła kwota 12 245,87 zł, a prywatni przedsiębiorcy z tego miasta dostarczyli trzy transporty żywności, chemii gospodarczej i kosmetyków. Z Austrii wpłynęła darowizna w wysokości 5019,85 zł, a z Izraela 12 245,87 zł. Na dzień 01.04.2022 r. na koncie mamy jeszcze 50 tys. zł, natomiast za ponad 120 000 zł zakupiliśmy i wysłaliśmy do naszego partnerskiego miasta w Ukrainie – Nowowołyńska żywność, chemię, kosmetyki, latarki, agregaty prądotwórcze, odzież, śpiwory i inne artykuły, o które prosili nasi ukraińscy partnerzy.

Mer Nowowołyńska – Borys Karpus wielokrotnie dziękował mieszkańcom Biłgoraja, Crailsheim i wszystkim darczyńcom za nieocenioną pomoc. Otrzymane dary dzielone są pomiędzy mieszkańców wschodniej Ukrainy, którzy obecnie mieszkają w Nowowołyńsku, a takich osób jest ok. 7 tys., jak również wysyłane są dalej – na tereny objęte walkami zbrojnymi, w tym do Buczy, gdzie miała miejsce masakra ludności cywilnej, do Kijowa, a nawet Charkowa. Niestety ilość nowych wpłat na nasze specjalne konto maleje z każdym dniem. Za zgromadzone środki będziemy w stanie wysłać jeszcze tylko jeden, może dwa transporty darów.  

Przyłączam się do podziękowań Mera Nowowołyńska – Borysa Karpusa i również dziękuję Państwu za przepiękne dary serca, za dowody solidarności z Ukrainą, za zaangażowanie w walkę ze złem, za poczucie obowiązku dzielenia się tym co mamy z bliźnimi. Proszę mi wybaczyć, że ośmielam się prosić Państwa o dokonywanie kolejnych wpłat. Wiem, że nie wszystkich stać na udzielanie pomocy innym, ale większość z nas stać na przekazywanie każdego miesiąca pewnej niewielkiej kwoty, która nie wpłynie znacząco na obniżenie poziomu naszego życia, a innym może je uratować.

- Reklama -

Nie zapominajmy, że niedaleko od nas żyją ludzie, którzy nie mają dachu nad głową, umierają z zimna, pragnienia i głodu. To wszystko dzieje się na naszych oczach, w Europie, w XXI wieku. Nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim, ale pamiętajmy, że liczy się każdy gest, ważna jest każda złotówka, konserwa, każdy bochenek chleba. Nie zapominajmy, że dotknięci wojną Ukraińcy, tak samo jak każdy z nas, aby przeżyć, muszą jeść każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby nasza pomoc miała charakter ciągły.

Głęboko wierzę, że Ukraina pokona zło, ale wiem też, że my musimy jej w tej walce pomóc.  

Janusz Rosłan

Lista potrzebnych artykułów:
Buty trekkingowe, buty wojskowe, gumofilce piankowe, bielizna termoaktywna, ciepłe ubrania męskie w ciemnych kolorach, środki opatrunkowe, gazy, strzykawki 5 ml, igły, środki do odkażania ran (Octenisept, Rivanolum, woda utleniona), leki przeciwbólowe, koce termiczne, folia budowlana, sznurki do prasy, staza taktyczna, medyczna – opaska uciskowa, rękawiczki jednorazowe, konserwy, mydło, szczoteczki do zębów, szampony do włosów, ręczniki, papier toaletowy, pieluchy jednorazowe dla dzieci, podpaski, zestawy pościeli, koce, śpiwory, skarpety, świeczki, latarki, zapałki, zestawy pierwszej pomocy (apteczki), worki na śmieci, zestawy sztućców (zestawy stołówkowe).

Rachunek bankowy z przeznaczeniem na pomoc dla Ukrainy
PKO BP SA nr rachunku: 25 1020 3147 0000 8402 0166 8292
Dla wpłat z zagranicy (for payments from abroad):
Kod SWIFT/BIC: BPKOPLPW IBAN/nr rachunku (account number): PL25 1020 3147 0000 8402 0166 8292

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.