- Reklama -

- Reklama -

Zyskaj dofinansowanie i wymień stary piec

- Reklama -

Program „Czyste powietrze” to szansa dla gospodarstw domowych na uzyskanie dofinansowania m.in. na wymianę pieca czy ocieplenie domu. Wysokość dofinansowania zależy od dochodu w rodzinie.

Wnioski będą przyjmowały Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrzenie i podpisanie umowy będzie trwało nie więcej niż trzy miesiące. Beneficjenci będą mieli maksymalnie dwa lata na wykonanie i rozliczenie inwestycji. Wysokość dotacji będzie zależała od dochodów rodziny i może wynieść od 40 do 90 proc. kosztów. Według szacunków program obejmie około 3-4 mln domów jednorodzinnych.

toyota Yaris

W przypadku istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych w ramach programu finansowana będzie m.in. wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych węglem na: węzły cieplne, kotły na paliwo stałe (węgiel lub  biomasa), systemy ogrzewania elektrycznego, kotły gazowe kondensacyjne i pompy ciepła. Dodatkowo zakres przedsięwzięcia może obejmować docieplenie budynków i zastosowanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i elektrycznej, tj. kolektorów słonecznych i mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Natomiast w nowo budowanych budynkach mieszkalnych dofinansowanie obejmie zakup i montaż: węzłów cieplnych, kotłów na paliwo stałe, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych czy pompy ciepła.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Nabór wniosków będzie prowadzony w sposób ciągły, przez właściwe terytorialnie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wniosek w formie elektronicznej lub papierowej dostępne są na stronach internetowych WFOŚiGW;

Intensywność dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy liczonego zgodnie z metodyka opisana w instrukcji wypełnienia wniosku o dofinansowane (w oparciu o zasady Programu Rodzina 500 plus).

Program jest niezwykle ważny. Badań wykazują, że z powodu smogu i chorób wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45 tys. osób rocznie. Za emisję zanieczyszczeń do atmosfery, w tym pyłów zawieszonych oraz benzoapirenu odpowiadają w ponad 30% domy prywatne.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.