- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Zakaz wstępu do lasu przez walkę z chrabąszczami

- Reklama -

Nadleśnictwo Józefów walczy z nadmierną populacją chrabąszcza. Chrabąszcz masowo zjada liście drzew dębu, buka, brzozy, jarzęba i wielu innych gatunków.

Owady dokonują tak zwanego żeru uzupełniającego, który służy chrabąszczom do regeneracji, kopulacji i w efekcie złożenia jaj. Samica chrabąszcza składa w glebie jaja w ilościach od 50 do 80 szt., gdzie w następstwie wylęgną się korzeniożerne pędraki, które przez kilka lat będą żerowały pod ziemią, niszcząc uprawy zbóż, krzewów i drzew.

toyota Yaris

Przeprowadzane będą zabiegi chemiczne mające na celu unicestwienie chrabąszczy. Zabiegi zwalczające chrabąszcze przeprowadzane są przez Nadleśnictwo Józefów na obszarze ponad 14 tys. ha. Opryski gruntów leśnych i rolnych wykonywane są specjalistycznym samolotem. Podjęte działania doprowadzą do załamania się liściożernej inwazji tego owada, a także zapobiegną masowemu wylęgowi pędraków.

Zabieg stosowany będzie od końca kwietnia do połowy maja br. w zależności od warunków pogodowych. W jednym dniu będą wykonywane 2-3 naloty samolotowe w godzinach porannych i wieczornych.

Na terenie powiatu biłgorajskiego zabiegiem objęte zostaną następujące gminy: Aleksandrów: 161,40 ha; Józefów: 3465,41ha; Łukowa: 3046,71 ha;  Księżpol: 388,50 ha;  Obsza: 1487,76 ha.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W związku z tym na terenach w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Józefów będzie obowiązywał czasowy zakaz wstępu do lasu. Przez okres 14 dni od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od zbioru runa leśnego, wykaszania i wypasu traw. Na granicy głównych dróg dojazdowych do kompleksów leśnych zostaną przez Nadleśnictwo Józefów ustawione tablice informujące o terminie zabiegu i okresie karencji.

Chrabąszcze o zachodzie słońca odbywają intensywne loty, które trwają od 20 do 30 minut. Należy przez 5 minut obserwować i liczyć osobniki tego gatunku. Jeżeli w przeciągu 5 minut zaobserwujemy więcej niż 150 sztuk, to dane są niepokojące, gdyż prawdopodobnie na tym terenie w następnych latach wystąpi gradacja chrabąszcza (masowe pojawienie się chrabąszczy i pędraków).

 

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Władek mówi

    Może tak za kleszcze by sie wziąść to chyba bardziej szkodliwsze niż chrabąszcze ….

  2. Mike mówi

    Trochę to dziwne i bardzo nie ekologiczne.Zyje na tym świecie już trochę lat i zwykle co 4 lata jest dużo chrabaszczy.Zwykle wtedy drzewa są ogolocone z liści ale nie znam przypadku aby takowe drzewo uschlo.liscie odrastaja zawsze.pozostaja pytania co z resztą owadów oraz ptakami.ptaki często jedzą różne owady.inna sprawa weekend majowy.bravo turyści będą szczęśliwi na Ecco Roztoczu

  3. Jan mówi

    A czy nadleśnictwo może zagwarantować ze wraz z opryskami nie ucierpią inne gatunki ?!
    Rozumiem zagrożenie ale jest to dość kontrowersyjna sprawa 🙀

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.