- Reklama -

- Reklama -

Śladami historii i kultury ludowej Józefowa

- Reklama -

Z jakich elementów składa się tradycyjny strój biłgorajsko-tarnogrodzki, jakich ziół używano do wicia wianków na Boże ciało, jak się dawniej młóciło zboże? To tylko wybrane zadania, z którymi zmierzyli się uczestnicy gry terenowej „Śladami historii” w środę 10 października, którą Miejska Biblioteka Publiczna w Józefowie zorganizowała w ramach zadania „Rękodzieło ludowe na Roztoczu”.

Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny gimnazjalistów z Majdanu Nepryskiego: „Józefowianie”, „Miłośnicy historii” i „Cichociemni”. Wszystkie zespoły miały do wykonania 10 zadań w 6 punktach miasta, które dotyczyły historii i dawnego życia mieszkańców Józefowa. Były to m.in. Kirkut, Pawilon Geoturystyczny, źródła Nepryszki, ścieżka dydaktyczna przy nadleśnictwie, cmentarz parafialny i kościół. W ramach zmagań zespoły musiały wykazać się znajomością historii miasta, twórczości poety powstańca, który zginął pod Józefowem Mieczysława Romanowskiego, lokalnych tradycji i dawnego życia mieszkańców Józefowa.

toyota Yaris

Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się ułożenie wiersza Mieczysława Romanowskiego z rozsypanych wersetów, a najbardziej zabawne było młócenie zboża cepem, a także pranie na tarze i kijanką w rzece. Łatwe okazało się narysowanie kościoła i przeprowadzenie sondy ulicznej na temat Konrada Bartoszewskiego „Wira”. Najbardziej uczestnikom gry podobało się wicie wianków i odszyfrowanie na kirkucie wskazówki do kolejnego zadania, opisanej językiem hebrajskim. Młodzież spisała się bardzo dobrze, a zwycięska ekipa „Józefowianie” zdobyła aż 68 na 70 możliwych punktów. Pozostałe zespoły uzyskały minimalnie gorsze wyniki z różnicą do dwóch punktów. Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę sprzęt sportowy.

Gra terenowa była jednym z elementów realizowanych w ramach zadania „Rękodzieło ludowe na Roztoczu”, zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym, a także dla upamiętniania i przybliżania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Kolejne działania w ramach zadania to: wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej i warsztaty rękodzieła.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.