Przeciw grypie

W środę 19 września w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się konferencja rozpoczynająca program profilaktyki zakażeń wirusem grypy wśród seniorów.

O profilaktyce grypy u seniorów mówiła dr n. med. Barbara Hasiec, wojewódzki konsultant ds. szczepień. – Nie ma lepszej profilaktyki niż profilaktyka chorób, czy to przez szczepienia ochronne czy inne formy. Dlaczego mówimy o seniorach? Dlatego, że w tym wieku układ immunologiczny się zmienia, jest słabszy. Często też zajmujemy się naszymi wnukami, które przynoszą do domu wiele chorób i infekcji, i jeżeli na nasz wiek i nasze choroby nałoży się grypa, to jej przebieg może być bardzo ciężki – mówiła doktor Hasiec.Wspomniała też, że grypa jest chorobą lekceważoną. Mówi się często, że jest to choroba łagodna, myli się ją z przeziębieniami, które występują. Ktoś, kto przechorował grypę, doskonale wie, że jest to choroba ciężka i często obarczona wieloma powikłaniami. Jest ona wywoływana przez ciągle zmieniający się wirus i nie wynaleziono jeszcze szczepionki, która na całe życie by nas uodparniała. Jest uważana za ostatnią niekontrolowaną plagę ludzkości.

Na zakończenie spotkania seniorzy obecni na spotkaniu pytali o szczegóły programu, a także o samą chorobę.

Organizatorami konferencji profilaktycznej był Urząd Miasta Biłgoraj, Praktyka Lekarska KONSYLIUM i Przychodnia Lekarska „Twój Lekarz”.

Zachęcamy wszystkich seniorów do skorzystania z możliwości bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko grypie. Szczegółowe informacje można uzyskać u p. Małgorzaty Gromadzkiej  pod nr telefonu: 84 686 96 29.

Pamiętajmy, z grypą nie ma żartów. Niekiedy zlekceważony wirus może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet może zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z tzw. grup ryzyka. Według WHO, należą do nich osoby starsze po 65. roku życia, przewlekle chore oraz dzieci poniżej drugiego roku życia i kobiety w ciąży. Można temu zapobiec poprzez szczepienia ochronne przeciwko grypie. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, między końcem września a początkiem listopada.

Po podaniu szczepionki organizm wytwarza własną ochronę przeciwko chorobie. Są to tzw. przeciwciała. Odporność rozwija się w ciągu 2-3 tygodni po podaniu szczepionki i utrzymuje przez 6 do 12 miesięcy. Szczepionki przeciw grypie są skuteczne w zapobieganiu zachorowaniom u ok. 90% zdrowych dorosłych. Należy jednak pamiętać, że do produkcji szczepionek wykorzystywane są jaja kurze, w związku z tym nie powinni ich przyjmować ludzie uczuleni na białko.

W Biłgoraju realizowany jest również program szczepień przeciwko zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Skierowany jest do dzieci 12-letnich i ich opiekunów prawnych. Przez trzy najbliższe lata 12-latki zamieszkałe na terenie miasta Biłgoraj będą miały możliwość zaszczepienia się przeciw wirusowi HPV.

 

Comments (0)
Add Comment