kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

O przyrodzie i Niepodległości

- Reklama -

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości

toyota Yaris

, dlatego też Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju połączono z Konferencją historyczno – przyrodniczą „Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć.” oraz obchodami dnia Polskiego Towarzystwa Leśnego, które jest patronem Technikum Leśnego w Biłgoraju. Początki Polskiego Towarzystwa Leśnego sięgają roku 1882, kiedy to we Lwowie odbył się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Była to jedna ze wspaniałych inicjatyw podejmowanych pod zaborami przez naukowców, twórców kultury, literatury i sztuki mających na celu utrzymanie polskości i przygotowujących podwaliny odrodzonej ojczyzny.  Działalność organizacji przyczyniła się do rozwoju leśnictwa w niepodległym kraju i należy do chlubnych kart jego historii. Jest również przykładem zaangażowania w pielęgnowanie postaw patriotycznych. Towarzystwo było obecne we wszystkich momentach ważnych dla rozwoju i kształtu gospodarki leśnej, wspierało ją wiedzą i doświadczeniem swoich członków, a pierwszym z jego celów jest ochrona dobra narodowego, jakim jest środowisko naturalne, krajobraz i lasy.

Konferencja rozpoczęła się od Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Chrystusa Króla w Biłgoraju. Modlitwie przewodniczył ks. pułkownik Józef Michalik. Powitania gości w murach Zespołu Szkół Leśnych, dokonała Barbara Serafin – dyrektor biłgorajskiego „Leśnika”. Wśród audytorium znaleźli się   prof. Andrzej Grzywacz Honorowy Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego, dr inż. Adam Kornat, zastępca dyrektora RDLP w Lublinie, członkowie Zarządu Oddziału PTL w Lublinie, nadleśniczowie,  przedstawiciele organizacji współpracujących ze szkołą, młodzież szkolna, a także członkowie Szkolnego Koła PTL z Technikum Leśnego w Białowieży.

Uczniowie Technikum Leśnego odebrali z rąk  prof. Andrzeja Grzywacza – Honorowego Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Waldemara Czajki – Przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego w Lublinie, odznaki i legitymacje członkowskie Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Aby godnie uczcić Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie uświadomić wszystkim, że nie zatrze się wśród nas znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych,  młodzież naszej szkoły przygotowała uroczysty montaż sceniczny „Ja noszę w sobie twe imię…”. Wstępem do spotkania stały się słowa Jana Pawła II, dla którego Ojczyzna – Polska była największym dobrem, a wolność jedną z najwyższych wartości. W swoim wystąpieniu młodzież zaprezentowała utwory poetyckie podkreślające nastrój lat walki i dróg do wolności. Recytację połączono z przepiękną muzyką Fryderyka Chopina. Montaż wzbogaciły również pieśni patriotyczne. Występ młodych artystów dostarczył wielu wzruszeń.

Uczestnicy Konferencji mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów. Prelekcję otwierającą pt. Las obszarem wartości społecznych wygłosił prof. Andrzej Grzywacz. Słuchacze mieli też okazję dowiedzieć się, jaki był wkład leśników Lubelszczyzny w odzyskanie niepodległości. Temat ten przedstawił prezes biłgorajskiego oddziału PTTK,   Marian Kurzyna. Ostatnim punktem była prezentacja pt Jan Miklaszewski – leśnik, polityk i patriota przygotowana przez Mateusza Kasiaka, ucznia klasy II Technikum Leśnego im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju.

W godzinach popołudniowych członkowie szkolnych kół PTL z Biłgoraja i Białowieży spotkali się na zajęciach warsztatowych, przygotowujących do debaty na temat: Czy nadmiernie rozwijające się populacje gatunków zwierząt mogą spowodować wstrzymanie zakazu polowań? Po pełnej emocji dyskusji odbyło się ognisko integracyjne.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.