Groźne osy i szerszenie

Osy i szerszenie w okresie letnim są wyjątkowo aktywne i zagrażają mieszkańcom. Strażacy mają pełne ręce roboty, usuwając ich gniazda. W minionym tygodniu interweniowali kilkakrotnie.

Biłgorajscy strażacy otrzymują zgłoszenia od mieszkańców, aby interweniowali i usuwali gniazda z uprzykrzającymi życie owadami. 10 września interweniowali w Biłgoraju przy ul. Zacisze. Mieszkańcy bloku zgłosili, że agresywnie zachowują się osy. Również 15 września usuwali owady, szerszenie, które znajdowały się na strychu.

Co zrobić, gdy natkniemy się na gniazdo niebezpiecznych owadów? Z pewnością nie należy ich dotykać ani straszyć. Może to się skończyć dla nas źle. Nie wolno gniazd spryskiwać wodą, nie wolno rzucać w nie żadnymi przedmiotami. W ten sposób można je tylko podrażnić.

Jeśli owady zagrażają naszemu życiu i zdrowiu, warto wezwać straż pożarną. Działania strażaków polegają na wydzieleniu strefy około 20 m, w obrębie której nie wolno nikomu przebywać. Jeśli wśród domowników znajdują się osoby uczulone na jad owadów, wówczas powinny być ewakuowane. W zależności od położenia gniazda owadów strażacy potrzebują różnych narzędzi. W specjalnych strojach, chroniących przed użądleniem, druhowie odcinają gniazdo i zabierają z miejsca zdarzenia. Strażacy podkreślają, że interweniują, kiedy w pobliżu są małe dzieci, osoby chore czy niepełnosprawne.

Ratownicy jednocześnie przestrzegają przed samodzielnym usuwaniem gniazd szerszeni, ponieważ owady błonkoskrzydłe jak osy, pszczoły czy szerszenie bywają agresywne.

 

Comments (1)
Add Comment
  • Józef

    Osy i szerszenie są niezbędne w naturze, nie są agresywne dla ludzi. Czasami ”oblatają,, człowieka żeby sprawdzić co się pojawiło na ich terytorium, wystarczy się nie opędzać i znieruchomieć na chwilę a one polecą dalej w swoich ważnych sprawach. Jeżeli zaczniemy wymachiwać rękoma odbiorą ta jako atak i odpowiedzą atakiem. Ta prosta wiedza powinna być rozpowszechniona i nie byłoby niepotrzebnych użądleń. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-wysokie-kary-za-zabicie-osy/vvbxdys