- Reklama -

- Reklama -

Chcemy z wami porozmawiać

- Reklama -

To tytuł projektu, który będzie realizował Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Dofinansowany jest on z „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 3”.
W ramach projektu przewidziano specjalistyczne zajęcia z komunikacji alternatywnej dla dzieci i rodziców. Odbędą się również warsztaty z rehabilitantem oraz psychoterapeutą. Przewidziano również warsztaty z kosmetyczką skierowane dla mam.  Dla najbardziej zaangażowanych rodziców przewidziano prezenty w postaci karnetów do kosmetyczki  i na masaże.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców naszych uczniów i innych niepełnosprawnych dzieci z naszego miasta i rejonu, został napisany projekt, którego główny cel to rozpowszechnianie i nauka komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla dzieci niemówiących – mówi Lidia Młodowiec, która jest autorką i koordynatorem  projektu. Dodaje, że w naszym powiecie niewiele jest takich miejsc, gdzie zespół specjalistów mógłby dokonać kompleksowej diagnozy dziecka, ułożyć indywidualny program rozwoju komunikacji językowej, określić techniki porozumiewania się, uczyć ich rodziców, a przecież rodzice dzieci z zaburzoną komunikacją mają prawo do informacji  o stosowanych w Polsce metodach, bowiem intuicyjnie wyczują, które  z nich są bliskie rozwojowi ich dziecka. Prowadząc grupę wsparcia wiemy, że rodzice szukają specjalistów dla własnego dziecka, bo chcą się z nim porozumiewać. – Chcemy uzupełnić tę lukę, bo placówki edukacyjne maja ograniczone możliwości pracy z rodzicem. Wspomagającej i alternatywnej komunikacji można uczyć dziecko już od najmłodszych lat, a wraz z rozwojem i nabywaniem przez dziecko kompetencji   i sprawności językowej powinna się jakościowo zmieniać komunikacja. Chcemy nauczyć ich porozumiewania się przy użyciu najnowszych technologii i metod dostępnych na rynku poprzez zorganizowanie warsztatów dla rodziców – mówi.

Koordynator wyjaśnia, że dzięki realizacji projektu dzieci nabędą podstawowe umiejętności komunikacyjne, a rodzice nauczą się jak wprowadzać symbole i rozwijać słownik dziecka,  by efektywnie korzystało z życia w społeczeństwie. Zaproponowana m.in. komunikacja alternatywna wspiera budowanie tożsamości osoby niemówiącej, pozwala jej stać się pełnowartościowym członkiem rodziny, grupy rówieśniczej i społeczeństwa.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.