- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Altanka na działce ROD – czy można pobudować?

Działki ROD to bardzo popularna forma rodzinnej rekreacji w naszym kraju. Wielu Polaków jest użytkownikami takich ogródków działkowych. Większość z nich zastanawia się, co można wybudować na takiej działce ROD. Przeważają altanki, wiaty, szklarnie czy niewielkie pomieszczenia gospodarcze. Nie zawsze jednak wiemy, co jeszcze możemy postawić. Wątpliwości budzą przede wszystkim dopuszczalne wymiary stawianych elementów.

- Reklama -

Budowa altanki na terenie działki ROD

Jak już wspomniano, w rodzinnych ogródkach działkowych zwykle stawia się tzw. altanki. Są to budowle ogrodowe niewielkich rozmiarów. Służą do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem czy słońcem. Za altanki uznaje się także zabudowane konstrukcje czy tzw. letnie domki.
Co ważne, zasadniczo regulaminy ROD-ów nie zakazują postawienia na terenie ogródka więcej niż jednej altanki. Domyślnie można więc postawić np. także domek na narzędzia, dodatkową wiatę czy zadaszone miejsce odpoczynku. Warto jednak przed przystąpieniem do inwestycji sprawdzić dokładnie regulamin danego kompleksu ROD. Mogą się bowiem zdarzyć wyjątki od tej reguły.

toyota Yaris

Wymiary altanki na działce ROD

Dla posiadaczy działki ROD znaczenie mają przede wszystkim przepisy dotyczące dopuszczalnych wymiarów altanki. Zwykle bowiem chcemy sobie zapewnić komfortowe, trwałe i solidne miejsce do odpoczynku. Decydujemy się zatem raczej na jak największy domek. Jaki więc może być?
Otóż zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych i jej art. 13 ust. 1 – na terenie działki może być wybudowana altana o maksymalnej powierzchni zabudowy wynoszącej 35 mkw. Wysokość takiego obiektu może wynosić do 5 metrów (przy dachach stromych) lub do 4 metrów (przy dachach płaskich). Altanki i inne budynki gospodarcze o takich wymiarach nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jednak dokonać zgłoszenia budowy (w starostwie lub urzędzie miasta).
Co do szczegółowych wymogów dotyczących altan na działkach ROD, należy odnieść się do Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały KRPZD nr 2/XVIII/2014 z dnia 21 lutego 2014 r. Zgodnie z § 59:
„Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna, może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 mkw. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Równocześnie odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry. Jeżeli plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany, działkowiec zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem”.
Jak widać, działkowcy mają sporą dowolność w doborze materiałów, wyglądu czy wykończenia swojego domku do rekreacji. Dzięki temu ze swobodą można ukształtować przestrzeń ogródka, dostosowując go do własnych potrzeb.

Budowa lub rozbudowa altany

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Należy pamiętać o tym, że zamiar budowy lub rozbudowy altany należy zgłosić pisemnie do zarządu ROD-u. Dołącza się także rysunek obiektu. Zarząd bada, czy inwestycja jest zgodna z Prawem budowlanym i regulaminami.
Jeżeli nie dokonamy koniecznych formalności albo złamiemy prawo, musimy liczyć się z tym, że zarząd zgłosi te naruszenia odpowiednim organom.
Jak więc widać, możliwości budowy na działce ROD są szerokie. Możemy dostosować zabudowania do swoich wymagań. Trzeba tylko pamiętać o wszystkich formalnościach – zarówno przy budowie, jak i rozbudowie altanki lub innego obiektu.

Bibliografia:

- Reklama -

1 komentarz
  1. Darek mówi

    Mam pytanie altana może mieć do 35m2 do tego dochodzi taras 12m2 daje nam to 47m2 zadaszenia. Jeżeli zbudowałem zadaszenie 40m2 nad przyczepą kempingowa to jak mam liczyć zabudowę

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.