- Reklama -

- Reklama -

Altana śmietnikowa – rozwiązanie stworzone dla małych osiedli

Obowiązkiem podmiotu będącego np. właścicielem osiedla mieszkaniowego jest zapewnienie jego mieszkańcom przestrzeni niezbędnej do wyrzucania śmieci. Co więcej, przestrzeń ta musi być dodatkowo wyposażona w różnego rodzaju pojemniki do zbierania odpadów i to zgodnie z aktualnymi przepisami o segregacji śmieci.

- Reklama -

Altany śmietnikowe – zasadność inwestycji

Budowa altany śmietnikowej niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń przygotowaną na potrzeby późniejszego śmietnika. Po drugie, altana na śmieci sama w sobie prezentuje się bardzo ładnie, będąc tym samym ozdobą całego osiedla. Wreszcie po trzecie, odpowiednio zaprojektowana altana śmietnikowa pozwala lepiej zarządzać przestrzenią osiedla. Dobrze usytuowany obiekt jest dostępny dla wszystkich, w tym osób starszych. Co więcej, dzięki odpowiedniej konstrukcji chroni on odpady przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, deszczu i śniegu.

Jak zbudować altanę śmietnikową?

Budowa wiaty śmietnikowej to proces, którego pod żadnym pozorem nie należy zaniedbywać! Nawet jeśli weźmie się pod uwagę jego przeznaczenie, to i tak konieczne jest skupienie się na kilku podstawowych cechach:

– odporności na działanie czynników zewnętrznych,
– dostępności dla mieszkańców,
– stopniu izolacji od budynków mieszkalnych,
– bezpieczeństwie użytkowania.

- Reklama -

W praktyce oznacza to, że altana śmietnikowa musi być wykonana solidnie. W praktyce buduje się ją – w najprostszej wersji – z zabezpieczonych warstwą antykorozyjną profili stalowych, na których zamontowane jest zadaszenie. Czasem stawia się altany murowane, które lepiej izolują, zapewniają czystość i są trwalsze od swych stalowych odpowiedników.

Niezawodność i ergonomia altan na śmieci

W projekcie altan śmietnikowych bardzo ważne jest, aby całość była zaprojektowana w sposób maksymalnie ergonomiczny. Konstrukcja wiaty powinna np. uniemożliwiać przypadkowe przewracanie się kontenerów w trakcie oddziaływania silnego wiatru, ale jednocześnie powinna zapewniać łatwe wywiezienie nawet dużych i masywnych pojemników. Istotne jest również to, aby wiaty były zabezpieczone przed dzikimi zwierzętami (zwłaszcza kotami i psami, ale też ptakami). Dzięki temu ryzyko, że altana śmietnikowa stanie się niebezpiecznym źródłem szkodliwych związków chemicznych, zostanie zminimalizowane do zera.

Reasumując, stalowe i murowane altany śmietnikowe to budowle, nad projektem których warto się pochylić. W przeciwnym razie nie tylko nie spełnią swej roli, ale też staną się źródłem zagrożeń dla okolicznych mieszkańców.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.