- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Akcja „DKK to ja! Czytam – polecam!”

Dyskusyjny Klub Książki "Okładka" działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie w 2019 roku przeprowadził szereg różnorodnych działań w ramach akcji "DKK to ja! Czytam – polecam!", której pomysłodawcą były koordynatorki programu DKK na terenie województwa lubelskiego Joanna Chapska i Marzena Targońska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Akcja polegała na czytaniu wartościowych książek z literatury dla młodzieży i polecaniu ich rówieśnikom.

- Reklama -

Do Klubu należą uczennice z klas szóstych ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie. Klubowiczki swoje działania rozpoczęły od akcji informacyjnej. Plakaty „DKK to ja! Czytam –polecam” zostały wywieszone w bibliotece w różnych miejscach oraz na korytarzach szkolnych. Kolejnym krokiem był specjalny koszyk z książką. Kiedy znalazła ona swojego czytelnika, była wymieniana na inny tytuł. Dziewczynki wpadły na pomysł, aby promować czytanie poprzez obrazek z zabarwieniem humorystycznym. Były to kolorowe motyle i hasło „Czytasz książki – twoja wyobraźnia jak kolorowe motyle. Nie czytasz – twoja wyobraźnia szara jak ćmy!”. Następnie pojawiły się jesienne liście zawieszone jak pranie i napis „Nie zawieszaj czytania! Wyobraźnia może zniknąć!”. Młodzież uznała, że ta forma to fajny sposób na zachęcanie do czytania. Kolejnymi formami były różne zabawy czytelnicze, np.: wyszukiwanie na półkach ukrytych karteczek  z cytatami i odgadywanie, z jakiego dzieła literackiego pochodzą, turniej  „Literackie puzzle” czy hasło akcji noszone przez klubowiczki na bluzkach. Nastolatki zaprosiły także rówieśników do udziału w akcji Bukiet „Polecam książkę…”.

– Uczestnicy na przygotowanych szablonach pisali tytuł książki, którą polecali innym. Następnie przyklejali do ołówka książkę. Tak powstał oryginalny bukiet literacki. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę z zaciekawieniem go przeglądali. Niektóre propozycje zainteresowały wypożyczających i prosili właśnie o te tytuły – opowiada bibliotekarka Justyna Bździuch z Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie.

Dyskusyjny Klub Książki „Okładka” wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Aleksandrowie przygotował również wystawę „Te pisarki były u nas”.  Ekspozycja przypominała niecodzienne wydarzenia, jakimi były spotkania z pisarkami: Grażyną Bąkiewicz, Agnieszką Frączek, Barbarą Gawryluk, Barbarą Kosmowską, Laurą Łącz i Ewą Nowak. Zaprezentowano na niej prace plastyczne (ilustracje okładek) wykonane przez młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” na spotkania autorskie. Pokazane zostały także oryginalne wpisy dla czytelników i autografy autorek. Całość została uzupełniona fotografiami, relacjami i artykułami prasowymi z tych literackich wizyt.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ważnym działaniem były recenzje książek pisane przez Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”. Klubowiczki polecały książki: Beata Ostrowicka „Świat do góry nogami” , Marcin Szczygielski „Za niebieskimi drzwiami”, Barbara Ciwoniuk „Igor”, Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności”, Christopher Paolini „Eragon”, Ewa Nowak „Dzień wszystkiego”, W. Bruce Cameron „Był sobie pies”, W. Bruce Cameron „Był sobie szczeniak Ellie, Sue Bentley „Magiczny Konik”, Irena Jurgielewiczowa „Ten Obcy”, Paweł Beręsewicz „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Barbara Kosmowska „Niezłe ziółko”. Teksty były prezentowane na gazetce „DKK poleca!”.

- Reklama -

Uczestnicy często wypożyczyli promowane książki do domu. W kilku przypadkach powstała nawet kolejka, aby wypożyczyć ten tytuł – dodaje pani Justyna.

W listopadzie odbył się  turniej „DKK czyta i poleca książki ze Złotej Listy Fundacji ABC XXI”. Jego celem było oczywiście zachęcenie nastolatków do czytania wartościowej literatury. Klubowiczki na podstawie wybranych przez siebie książek, które przeczytały i szczególnie chciały polecić swoim rówieśnikom, przygotowały zadania konkursowe. W turnieju wzięły udział trzy drużyny trzyosobowe, które miały za zadanie jak najszybciej ułożyć puzzle literackie czy z rozsypanki właściwe połączyć imiona i nazwiska pisarzy oraz tytuły ich książek, a także podać autora i tytuł książki czytanego fragmentu. Młodzież nieźle poradziła sobie z konkurencjami dopingowana przez publiczność.

DCIM/100MEDIA/DJI_0143.JPG

Jako kolejną formę w listopadzie Klub przygotował zadanie literackie „Sprawdź się! Ile odczytasz napisów”. Był do odczytania cytat „Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać” Denisa Diderota zapisany różnymi sposobami. Zadanie miało na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest czytanie w rozwoju człowieka oraz promowanie czytelnictwa poprzez dowcipną i interaktywną formę. Wiele osób dobrze się bawiło, mierząc się z tym wyzwaniem. Sądząc po wypowiedziach czytelników, taka forma spodobała się. W grudniu natomiast DKK „Okładka” zaprosił nastolatków do udziału w zabawie czytelniczej „Książka na wybiegu”. Klubowiczki przebrały się za bohaterów literackich i prezentowały ich styl na modowym wybiegu. Uczestnicy natomiast odgadywali, jaka jest to postać.

Na zakończenie akcji „DKK to ja! Czytam – polecam!” dziewczynki przygotowały „Konkurs świąteczny z książką”. Plakat konkursu stanowił formę kalendarza adwentowego. W ukrytych okienkach znalazły się ciekawostki o okresie Świąt Bożego Narodzenia i o książkach oraz literackie tytuły świąteczne, bo to odpowiedni czas na książkowe prezenty i czytanie. Okienka ukrywały także rozsypankę literową, a ta po ułożeniu tworzyła tytuł, który mocno wpisał się w ten okres – „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Następnie trzeba było znaleźć książkę w bibliotece i odpowiedzieć na kilka pytań. Najszybszy uczestnik, który rozwiązał to zadanie, otrzymał nagrodę.

Te wszystkie większe i mniejsze formy pokazały, jak kreatywnie mogą promować czytanie młodzi ludzie. Zgodnie z hasłem akcji młodzież z Aleksandrowa skupiona w DKK „Okładka” aktywnie czyta i efektywnie zachęca rówieśników do sięgania po książkę. Program DKK jest prowadzony przez Instytut Książki i jak można dowiedzieć się z jego strony: „Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Czytajmy więc i rozmawiajmy o książkach – podsumowuje Justyna Bździuch.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.