- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Agnieszka Frączek w Aleksandrowie

Pisarka Agnieszka Frączek spotkała się 18 kwietnia 2016 roku z Dyskusyjnym Klubem Książki „Okładka” i najmłodszymi czytelnikami w Aleksandrowie. Jest ona doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jej utwory w zabawny i ciekawy sposób uczą dzieci kultury słowa oraz jak unikać błędów językowych. Jest laureatką nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Lubi także zwierzęta, które często są bohaterami jej utworów.

Autorka nawiązała bardzo szybko kontakt z uczestnikami spotkania. Wpłynął na to ciepły i zabawny sposób, w jaki opowiadała o swojej twórczości. Czytała również fragmenty książek, tworzyła z dziećmi drogę książki od autora do czytelnika, bawiła się z nimi najczęściej popełnianymi błędami językowymi i zachęcała do czytania. Zwróciła również uwagę młodych czytelników na pracę ilustratora książek, podkreślała, że dzięki ciekawym ilustracjom można lepiej zapamiętać czytany tekst. Spontaniczny dialog, jaki wywiązał się pomiędzy pisarką a zebranymi maluchami ośmielił je do zadawania pytań. Agnieszka Frączek chętnie na nie odpowiadała.

- Reklama -

Podczas spotkania został także podsumowany konkurs plastyczny pn. „Ilustracja do wiersza lub utworu Agnieszki Frączek”, na który wpłynęło 80 prac. Dzieci wcześniej poznawały jej twórczość, a do swoich ulubionych utworów tworzyły ilustracje pod opieką wychowawców. Książki z autografem laureatom nagród głównych wręczyła pisarka osobiście. Otrzymali je Aleksander Góra, Oliwia Pawłowska, Julia Szczur, Igor Szcząchor, Zuzanna Jakób. Autorka doceniła wyobraźnię plastyczną maluchów z Aleksandrowa, podkreślając, że cieszy się, widząc prace dzieci inspirowane jej twórczością.

Na koniec spotkania były kwiaty i pamiątkowe zdjęcie. Potem ustawiła się długa kolejka po autografy, które poetka bardzo cierpliwie wpisywała.

Spotkania autorskie to jedna z najlepszych form promocji czytelnictwa. Właśnie taka uczta literacka odbyła się w Aleksandrowie i już z niecierpliwością czekamy na kolejnego autora, który odwidzi naszą gminę. Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Książki „Okładka”, Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Biblioteką Szkolną. Wydarzenie to było możliwe dzięki programowi Dyskusyjne Kluby Książki, który jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.  

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.