- Reklama -

- Reklama -

A może pod starostwem zrobić rondo

Czy na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z ulicą Sikorskiego w Biłgoraju, potrzebna jest zmiana organizacji sygnalizacji świetnej? Nasi Czytelnicy popierają ten pomysł, władze powiatu zapewniają, że rozważają taką możliwość, ale potencjalna zmiana nie nastąpi teraz.

- Reklama -

Dostajemy coraz więcej zapytań od mieszkańców, czy można coś zrobić ze „światłami” obok Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Zdaniem niektórych, zmiana sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Kościuszki z Sikorskiego na bezkolizyjną zmieniłaby standard życia wszystkich użytkowników głównej ulicy w Biłgoraju. O pierwszych sygnałach jakie dostaliśmy w tej w sprawie, pisaliśmy tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/czy-przebudowa-swiatel-kolo-starostwa-w-bilgoraju-jest-potrzebna/

Problematyczne skrzyżowanie

– Wyjeżdżając z Sikorskiego i skręcając w Kościuszki w lewo praktycznie niemożliwe jest przejechanie na jednej zmianie świateł. Na tej ulicy jest taki ruch, a tutaj trzeba ustąpić nadjeżdżającym z prawej, z naprzeciwka, pieszym. To skrzyżowanie jest wiecznie zablokowane – tłumaczy mieszkaniec, który wypowiada się jako kierowca, rowerzysta i pieszy i zapewnia, że nie mówi tylko we własnym imieniu.

Mieszkaniec dodaje, że zmiana sygnalizacji świetlnej koło budynku Starostwa byłaby dobrym początkiem. W następnej kolejności warto by zsynchronizować sygnalizację z tą na skrzyżowaniu na Bora „Komorowskiego”, by usprawnić ruch na całej długości tej niedługiej ulicy. Pomysł naszego rozmówcy popierają inni mieszkańcy, którzy na naszym portalu www.gazetabilgoraj.pl  oraz na profilu facebookowym przedstawiają różne rozwiązania usprawnienia „świateł”.

Rondo rozwiązałoby problem

Prym wśród rozwiązań proponowanych przez mieszkańców wiedze rondo:

– Ruch tutaj ma podobne natężenie w obu kierunkach. Rondo byłoby dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza że są tu wieczne problemy z tym, kto ma pierwszeństwo – czy skręcający w prawo, czy w lewo z naprzeciwka – pisze John Doe.

– Tu jest potrzebne rondo – zgadza się Kierowca

Internauta  Ratownik również apeluje o budowę ronda: Jaka przebudowa świateł? Przebudowa skrzyżowania na rondo, to tak! Prawdziwa analiza ruchu się kłania i analiza bezpieczeństwa z kosztami utrzymania.

- Reklama -

Ten sam użytkownik w innym komentarzu  dodaje: – Nie przebudowa świateł a przebudowa skrzyżowania. Tu powinno być rondo, tylko nie takie byle co jak na ul. Lubelskiej. Czas pokaże, co jest bardziej bezpieczne i ekonomiczne.

 To może światła bezkolizyjne

Jeżeli nie rondo, to zmiana organizacji świateł, choć w tym temacie zdania mieszkańcy nie są już tak jednomyślni:

Marcin  pisze: Jestem jak najbardziej za przebudową świateł koło Starostwa, świetny pomysł, poważnie! Nie jedna osoba, byłaby za tym…

Michalina i kilku innych internautów sugerują, by zamontować światła „bezkolizyjne”:

– Oczywiście, że tak ! Najlepsze będzie „bezkolizyjne”. Takie rozwiązanie, zdaniem internauty o pseudonimie Ad nie jest jednak najlepszym pomysłem:

– Zmiany świateł na sygnalizacjach bezkolizyjnych są jeszcze krótsze. Także na czwartej zmianie może uda się skręcić w lewo.

W dyskusji mieszkańcy wypowiadali się również w kwestii synchronizacji sygnalizacji:

– Synchronizacja świateł się przyda. A na pewno zrobienie czegoś ze światłami na bohaterów Monte Cassino i Komorowskiego – zauważa sylwek000.

– Synchronizacja świateł jak najbardziej –  zgadza się Anonim.

Są i inne pomysły

Analizę sytuacji na skrzyżowaniu Kościuszki z Sikorskiego przedstawił Bruno:

W pierwszej kolejności to należałoby zmienić czasy świateł. Skrócić dla Kościuszki i wydłużyć dla Sikorskiego. Na Kościuszki pod koniec zielonego już zazwyczaj pusto i nic nie jedzie, a na Sikorskiego ciągle stoi kolejka. A wieczorem to już całkiem, na Kościuszki chyba z minutę jest zielone, a przejedzie 2-3 auta i brak ruchu, a na Sikorskiego auta czekają. Te światła to chyba były ustawiane z 20 lat temu, jak zachodnia część miasta za rzeką praktycznie nie istniała. Teraz to ona generuje największy ruch na tym skrzyżowaniu.

Ile osób tyle pomysłów

W dyskusji głos zabrali zwolennicy innych rozwiązań, które mogłyby ułatwić ruch na głównej ulicy w mieście. John sugeruje, by na środku namalować kwadrat:

– Dobrym pomysłem jest namalowane np. kwadratu na środku skrzyżowania jako punktu orientacyjnego dla kierowców. Dla skręcających światło zielone powinno się dłużej palić niż dla pieszych i jadących na wprost. Jakby supermarkety były np. przy ul. Motorowej, to takich korków by nie było, a tak jest tak, jak jest.

Dość ciekawym pomysłem wydaje się również całkowita likwidacja sygnalizacji świetlnej i pozostawienie ruchu „samego sobie”:

– Jaki tam jest ruch ? Ile pojazdów przemieszcza się w ciągu doby? W poszczególnych godzinach? Może być tak,  że sygnalizacja świetlna jest tam wcale nie potrzebna.

– zastanawia się Escobar.

Co na to władze Powiatu? Najpierw inne inwestycje  W Starostwie zapewniają nas, że o problemie już myślą.

(….)

Cały artykuł zawierający stanowisko władz Powiatu w sprawie zmiany organizacji ruchu na problematycznym dla mieszkańców skrzyżowaniu przeczytacie w aktualnym papierowym wydaniu

„Nowej Gazety Biłgorajskiej” dostępnym w wybranych punktach prasowych oraz sklepach na terenie powiatu.

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Szofer mówi

    1.Bezpieczeństwo! 2.Ekonomiczne utrzymanie funkcjonowania skrzyżowania! Przy takim natężeniu
    ruchu wniosek może być tylko jeden!….Rondo!

  2. Rycho Rysiński mówi

    O wiele bardziej potrzebne jest rondo na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Armii Kraków. Zwłaszcza w dni targowe, to prawdziwa masakra… 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.