- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

A co, gdy przyjdzie kryzys?

O pomocy, jaką oferuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju, rozmawiamy z Iloną Dzido p.o dyrektora.

- Reklama -

 

Mulawa wybory do 05.04.2024

NGB: Wiadomo, że przemoc ma różny wymiar, psychiczny fizyczny czy ekonomiczny. Jaki powinien być pierwszy krok dla osób, które jej doświadczają w rodzinie?

– Osoby, które odczuwają, że są ofiarami przemocy domowej, powinny nawiązać kontakt z instytucjami, które będą w stanie im pomóc. Organem pierwszego kontaktu powinna być policja, która w zakresie przeciwdziałania przemocy ma największe możliwości. Bardzo istotna jest świadomość o możliwości założenia Niebieskiej Karty i o tym często osoby doświadczające przemocy nie wiedzą. Podmiotami, które NK mogą założyć to przedstawiciele policji, oświaty, ochrony zdrowia, pomocy społecznej ale również pracownicy Ośrodek Interwencji Kryzysowej.

NGB: Przypuśćmy, że zgłaszam takiego sprawcę no i za chwilę przyjdzie policja. Nie mam pewności czy go zabiorą i na jak długo. Boję się, że będzie agresywny jeszcze bardziej za to, że to zgłosiłam sprawę. Ale nie mam gdzie uciec, nie mam dachu nad głową, a mam ze sobą dzieci. I co dalej?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– Taka osoba może zgłosić się do nas osobiście, a my niezwłocznie przyjmujemy ją do Ośrodka na zasadzie jej oświadczenia. Oprócz udzielenia schronienia zapewniamy również pomoc psychologiczną oraz poradnictwo prawne. Nawiązujemy również współpracę z innymi instytucjami, tak aby maksymalnie zapewnić ochronę i wsparcie danej osobie. Przeprowadzamy oczywiście wstępny wywiad z osobą zgłaszającą chęć zamieszkania w tutejszym hostelu, co się dzieje w domu, czy są jakieś wspierające ją osoby, jak wygląda aktualna sytuacja życiowa oraz zbieramy inne informacje, które są nam niezbędne do udzielenia pomocy. Taka osoba może u nas pozostać na okres do 3 miesięcy. W tym czasie pomagamy się jej usamodzielnić, usystematyzować sprawy, które wymagają działań oraz wesprzeć w poszukiwaniu rozwiązań. Rozmowa wstępna z osobą doświadczającą przemocy ma na celu również zweryfikować czy dana osoba nie ma innych możliwości, w których może znaleźć schronienie.

NGB: Ktoś stawia się do was, nie mając pieniędzy, nie mając ubrań, nie mając niczego. Co w takiej sytuacji?

– Mamy umowne porozumienie z Caritas. Działa to na takiej zasadzie, że gdy ktoś do nas przychodzi, to otrzymuje paczkę żywieniową. Trzeba brać pod uwagę, że wiele z sytuacji kryzysowych wydarzają się nagle, niespodziewanie. Raz w tygodniu Caritas daje możliwość przekazanie naszemu mieszkańcowi takiej paczki żywieniowej. Poza wsparciem żywieniowym, hostele prowadzone przez OIK są kompleksowo wyposażone w środki czystości, proszki do prania, odkurzacze, pralki, lodówki, pościel, ręczniki, naczynia kuchenne, etc. Wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy znajdują się na miejscu.

NGB: Jeżeli ktoś jest nieubezpieczony, nie pracuje, niezarejestrowany w bezrobociu to może znaleźć w ośrodku darmowe tymczasowe schronienie?

– Oczywiście, nie ma tutaj żadnych kryteriów finansowych co do kwestii przyjęcia. Nie mamy kryteriów ani dochodowych, ani finansowych, czy osoba pracuje czy nie. Sam fakt, że poszukuje pomocy i schronienia jest dla nas najistotniejszym argumentem. Skorzystanie z Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest zupełnie nieodpłatne.

NGB: Dla kogo jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej?

– Dla osób doświadczających przemocy domowej i dla osób, które z innych przyczyn lub innych zdarzeń losowych znajdują się w kryzysowej sytuacji (klęski żywiołowe na skutek, których niemożliwe jest tymczasowe pozostanie we własnym domu. Nie ma zamkniętego katalogu sytuacji kryzysowych, a każdy przypadek weryfikujemy indywidualnie.

NGB: Jest jakiś dyżurny, który przebywa tutaj 24 godziny na dobę?

– Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 – 19:30, natomiast numer alarmowy jest aktywny całą dobę. To numer komórkowy na, który może się każdy całodobowo i bezpośrednio zgłosić. Kontakt całodobowy można uzyskać pod numerem: 797 433 719. Numer aktywny w dni robocze w godzinach od 8:30 do 19:30 to 84/686 41 82

NGB: Są jakieś grupy wsparcia? Jeśli tak to, od kiedy, jak działają i kto może do nich przyjść?

– Na ogół grupa wsparcia dotyczy kobiet z terenu powiatu biłgorajskiego, które doświadczają przemocy. Takie uczestnictwo w grupie jest anonimowe, dobrowolne i nieodpłatne.
Nie ma żadnych wytycznych kto może przyjść, a kto nie. Jest ona otwarta dla wszystkich chętnych i czujących potrzebę uczestnictwa. Najbliższa – piąta z kolei edycja grupy wsparcia rusza w poniedziałek 7 września 2021r. O godzinie 17:00 odbędzie się pierwsze, informacyjne spotkanie. Zajęcia prowadzi psycholog zatrudniona w tutejszym Ośrodku.

NGB: Jak liczne są takie grupy wsparcia?

– Grupa powinna liczyć nie więcej niż 6-8 osób, ze względu na to, że omawiane są tam prywatne, indywidualne i delikatne sprawy. Małe grupy dają zachęcają do większej otwartości uczestniczek, a to jest podstawą do udzielenia profesjonalnego wsparcia i pomocy.
Warto zgłaszać się do psychologa, który potrafi pomóc, wesprzeć, wysłuchać oraz określić problemy z jakimi się uczestnicy borykają, czy uświadomić występowanie przemocy domowej.
Niestety zdarza się tak, że niektóre osoby są już tak nią (przemocą) przesiąknięte, że mogą nawet nie rozróżniać, nie czuć tej granicy, że to jest już przemoc.
Słyszymy niejednokrotnie: „Przecież nic takiego nie robi, przecież tylko czasami mnie popchnie, szturchnie … Takie zachowania stają się już co dla niektórych kobiet normą. Niestety …

NGB: Co ile odbywają się takie spotkania? Czy jest jakaś ich cykliczność?

– Spotkania będą odbywały się dwa razy w miesiącu w budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Taka edycja trwa trzy/cztery miesiące do momentu zrealizowania założonych tematów.

NGB: Jakie są Twoje rady dla kobiet doświadczających przemocy, bo tak naprawdę to one są najczęściej jej ofiarami? Tak pokrótce:

1. Nie czekaj, reaguj! Zwłoka nie działa na korzyść w przypadku występowania przemocy.
2. Nie podchodź do problemu, że sobie sama poradzisz, że jakoś tam się ułoży, że jakoś to będzie 
3. Nigdy nie jest za późno, aby poprosić o pomoc.
4. Nie jesteś winna temu, co się przytrafiło, nie stanowisz przyczyny przemocy. Problem tkwi w osobie, która stosuje przemoc.
5. Masz prawo prosić o pomoc, czy to rodzinę, czy znajomych, czy instytucje, które są do tego zobligowane.
6. Nie bój się oceny i opinii innych, to wyraz odwagi prosić o pomoc.
7. Walcz o bezpieczeństwo swoje i dzieci.

NGB: Prowadzicie działania profilaktyczne, edukacyjne, które uświadamiają, czym jest przemoc? Choćby po to, by ofiary wiedziały, jak mogą wyrwać się z rąk oprawcy i gdzie szukać pomocy?

– Ośrodek Interwencji Kryzysowej teoretycznie interweniuje, ale powinien również zapobiegać. Dlatego też wychodzimy z profilaktyką, edukujemy w szkołach. Chcemy utrwalać istnienie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w świadomości różnych instytucji i społeczności lokalnej. Zależy nam na tym, aby osoba krzywdzona jak najszybciej znajdowała pomoc i wsparcie. W ubiegłym roku szkolnym weszliśmy do biłgorajskich szkół z programami profilaktycznymi. Takimi, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie, które uświadamiają w ogóle czym jest przemoc. Również od drugiej strony, tj. podejmujemy tematy związane z komunikacją. Czyli jak skutecznie rozwiązywać problemy i co robić, żeby do tych sytuacji kryzysowych nie dochodziło. Szkoły z takich lekcji chętnie korzystały, więc to dało dużą możliwość na rozpowszechnianie działań skierowanych przeciwko występowania przemocy.

NGB: Dziękuję za rozmowę

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.