- Reklama -

- Reklama -

Frampol dba o czyste powietrze

- Reklama -

Gmina Frampol znalazła się wśród ponad 100 gmin, w których realizowany jest Dzień Czystego Powietrza. Całość projektu zakończy się w lutym konkursem "Kawałek błękitnego nieba", w którym wybranych zostanie 10 najciekawszych działań edukacyjnych prowadzonych przez szkoły. W tym roku Partnerem Strategicznym akcji jest grupa PGNiG, realizująca kampanię "Powietrze bez śmieci".

Jest jeszcze czas, aby przyłączyć się do akcji. – Fundacja Ekologiczna Arka również w tym roku przygotowała szereg narzędzi edukacyjnych dla placówek oświatowych: scenariusze zajęć, karty pracy, plakaty z informacjami. Gminy, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się zgłaszać po bezpłatne materiały. Wystarczy przysłać maila na adres fundacjaarka@fundacjaarka.pl i prześlemy szczegóły. "Dzień Czystego Powietrza" i nasza kampania "Kochasz dzieci, nie pal śmieci" w tym roku odbędzie się w ponad 100 miastach. To cieszy, iż niewielkie działanie zainaugurowane przez nas w 2005 roku przekształciło się w duży ogólnopolski projekt, który cały czas się rozwija. W tym roku w akcji współpracujemy z PGNiG, co pozwoli na włączenie w akcję kolejnych miast" – wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tych przyczyn, na które mamy największy wpływ – czyli tak zwanej niskiej emisji (piece, kominki, spaliny samochodowe, ścierające się opony). To przecież niska emisja jest jednym z głównych źródeł smogu w Polsce, a jednocześnie to z nią najłatwiej jest walczyć. – Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że Polakom nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja – mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG S.A.

W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza trującymi pyłami wyraźnie wzrasta. Niestety, bardzo często jest to wina ludzkiej bezmyślności i niedoinformowania. Wciąż nie brakuje osób, które do pieców oprócz opału wrzucają odpady, takie jak odzież, butelki czy kawałki pomalowanego drewna. Dlaczego? Bo chcą zaoszczędzić lub zmniejszyć ilość produkowanych śmieci. W efekcie do atmosfery trafiają toksyczne substancje: metale ciężkie, dioksyny, furany, pyły. To one są przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, takich jak nowotwory, astma, nadciśnienie tętnicze, a także powodują obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i osłabienie zdolności rozrodczych. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Komisję Europejską każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera blisko 50 tys. Polaków. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.