kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

90 lat OSP w Majdanie Starym (FOTO)

- Reklama -

14 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Starym (gm. Księżpol) obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w intencji strażaków i ich rodzin.
Po Mszy św. pododdziały przeszły na plac przy remizie OSP w Majdanie Starym. Tam nastąpiło przedstawienie rysu historycznego. Idea powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie narodziła się po masowym pożarze w 1925 r. Z inicjatywy Wincentego Grota Gizgesa, inżyniera budowniczego pracującego w Zarządzie Klucza Ordynacji Zamojskiej, 28 lutego 1926 roku została założona Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Księżpolskim. Podkreślano, że tego dnia należy wyróżnić wszystkich strażaków, ponieważ dają z siebie cząstkę życia i czasu. Strażacy na 90-lecie straży otrzymali największy prezent – projekt budowy świetlicy strażackiej. – Dziękuję za poświęcenie i trwanie w szeregach straży. Chcę zachęcić młodzież do brania przykładu ze swoich ojców i starszych braci. Natomiast wszystkim mieszkańcom życzę, aby to święto było dla was i dla nas świętem radości i miłych wspomnień – mówił Krzysztof Blicharz.
Uroczystość prowadziła Stanisława Tatar-Budzyńska. Podkreśliła, że uroczystość jest niepowtarzalnym momentem, aby pozyskać garść wiedzy o historii jednostki. – Wśród trzech słów, które stanowią o wielkości człowieka, jest słowo „dziękuję”. Występuje ono w różnych formach i w różnej postaci, w takiej jak za chwilę również – mówiła. Strażakom wręczono odznaczenia. Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RO Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: Stanisław Solak, Tomasz Skwarek, Leszek Koperwas; Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa: Dariusz Solak, Grzegorz Kniaź; Brązowym Medalem za zasługi dla pożarnictwa: Paweł Kapka, Piotr Bazan, Adam Bielak. Decyzją prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSR RP odznaką „Strażak wzorowy” wyróżniony został Rafał Zań. Wyróżniono również strażaków za wysługę lat. Decyzją Prezydium Zarządu Gminnego w Księżpolu odznaczeni zostali: za 40 lat Franciszek Ćmiel; za 35 lat: Kazimierz Mruk, Grzegorz Adamek, Eugeniusz Szcząchor, Krzysztof Bazan, Stanisław Cios; za 30 lat Czesław Wolanin; za 25 lat Krzysztof Blicharz; za 20 lat: Stanisław Solak, Dariusz Solak; za 15 lat: Grzegorz Kniaź, Leszek Koperwas, Tomasz Skwarek, Adam Bielak; za 10 lat: Tomasz Tatar, Sławomir Kimak, Paweł Kapka; za 5 lat: Piotr Bazan, Rafał Zań.
Bryg. Mirosław Bury, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej mówił, że strażacy za swoje poświęcenie w pełni zasługują na szacunek społeczności. Przeczytał on również list okolicznościowy od komendanta powiatowego PSP. „Składam wyrazy wdzięczności i uznania za włożony trud i wysiłek podczas wieloletniej działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Społeczna działalność członków OSP jest przykładem najwyższych wartości humanitarnych. Ratowanie życia i dorobku materialnego przed żywiołami niejednokrotnie z narażeniem własnego życia i zdrowia jest przejawem bohaterstwa, a mundur strażaka zasłużenie budzi u ludzi w społeczeństwie szacunek i zaufanie” – pisał komendant st. bryg. Krzysztof Michoński.
Wójt gm. Księżpol Lech Rębacz gratulował jednostce jubileuszu. – W tym czasie jednostkę tworzyli wspaniali ludzie. Byli to społecznicy z prawdziwego zdarzenia. Dla nich najważniejsze było to, aby nieść pomoc innym osobom – mówił.
Następnie miały miejsce występy artystyczne, które ubogaciły i umiliły zebranym czas.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.