- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

80. rocznica obrony Biłgoraja

W poniedziałek 16 września w sanktuarium św. Marii Magdaleny odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą obrony Biłgoraja przed najeźdźcą niemieckim i sowieckim. Na wydarzenie zaprosiło Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne oraz Społeczny Komitet Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy Parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Rys historyczny tragicznych wydarzeń przedstawił Tomasz Bordzań. – Najkrwawszym dniem na terenie powiatu biłgorajskiego, kiedy przez jego obszar przemieszczały się oddziały armii “Kraków” i “Lublin”, był dzień 16 września 1939 roku – mówił. Z wielką precyzją przytoczył historię rozgrywających się walk oraz sylwetki dowódców.

- Reklama -

– Przyszliśmy tu, aby podziękować Bożej opatrzności za opiekę nad naszą Ojczyzną, prosić o pokój wewnętrzny i zewnętrzny i pomyślność społeczno-gospodarczą – mówił na początku Mszy św. ks. Witold Batycki.

Dodał, że tego dnia czcimy pamięć osób, które złożyły swoje życie za Ojczyznę. Dumą i radością nas Polaków i wielką odpowiedzialnością i zobowiązaniem jest nie zapomnieć o matce Ojczyźnie, o matce pamiętać, jej nie zaniedbywać  dodał ks. Batycki.

Wydarzenie było połączone z wystawą muzealną przygotowaną przez Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.