- Reklama -

- Reklama -

79. rocznica pacyfikacji Różańca

20 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę pacyfikacji wsi. Pacyfikacja wsi była odwetem za pomoc partyzantom oraz zbiegłym z niewoli jeńcom radzieckim.

- Reklama -

20 marca w Różańcu odbyły się uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi. Ta miejscowość doświadczyła okrucieństw II wojny światowej poprzez pacyfikację. Zginęło wtedy 90 osób, a Niemcy spalili 5 km wsi.

toyota Yaris

– Musimy pamiętać o naszej historii, pomimo tego że często bywała bolesna. Nie można zapominać o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsca w przeszłości, ponieważ to właśnie one uczą nas, jakimi ludźmi nie należy być oraz do czego znowu nie wolno dopuścić. To bardzo ważne również w kontekście aktualnych wydarzeń na Ukrainie – mówi Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Pacyfikacja i wysiedlenie różanieckiej ludności cywilnej miały miejsce 18 marca 1943 roku. Tego haniebnego czynu dopuściły się jednostki niemieckiego Wehrmachtu, SS oraz żandarmeria. Pacyfikacja wsi była odwetem za pomoc partyzantom oraz zbiegłym z niewoli jeńcom radzieckim. Niemieccy okupanci podpalili całą wieś, włącznie z żywym inwentarzem. W sumie spłonęło 260 gospodarstw, zamordowano 70 osób. Ponadto ofiary niemieckiego terroru z Różańca były wywożone do obozów w Zamościu, Majdanku i Zwierzyńcu. Dodatkowo kilkuset Polaków wywieziono wtedy na roboty przymusowe do Niemiec.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.