- Reklama -

- Reklama -

78. rocznica utworzenia Armii Krajowej (film)

W piątek 14 lutego odbyła się uroczystość z okazji 78. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. W tej intencji odbyła się msza święta w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju. Odbył się także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Uroczystość ta zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów przy pomniku Żołnierzy AK Obwodu Biłgorajskiego.

Uroczyste obchody 78. rocznicy przemianowania Walki Zbrojnej w Armię Krajową zorganizował w tym roku Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koła Rejonowego w Biłgoraju oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

Na temat dzisiejszej uroczystości mówi prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj, Tomasz Książek (nagranie poniżej):

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biłgoraju z udziałem księży koncelebrantów, dziekana, władz i delegacji samorządowych, delegacji Służb Mundurowych Weteranów oraz Żołnierzy i Sympatyków ŚZŻAK, Pocztów Sztandarowych Organizacji Kombatanckich, Samorządowych, Oświatowych i Obywatelskich, a także harcerzy z 18. Drużyny Wędrowniczej „IGNIS” z ZSZiO. Na obchodach uroczystości zebrali także dyrektorzy szkół: dyrektor ZSZiO w Biłgoraju dr Adam Balicki, sekretarz Urzędu Miasta Biłgoraj Bogdan Kowalik, wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński.

W imieniu środowiska ŚZŻAK Rejonu Biłgoraj Prezes – Tomasz Książek podziękował uczestnikom za obecność i przyjęcia zaproszenia związaną z 78. Rocznicą powstania AK. Prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj Tomasz Książek w swoim wystąpieniu mówił, m.in.

„Spotykamy się dziś na uroczystej Mszy świętej w intencji ojczyzny by modlitwą uczcić kolejną , 78 rocznicę powołania do życia AK. Armii, która na swych sztandarach nosiła dumne hasło „Bóg Honor Ojczyzna”. Droga do powstania AK była konsekwencją zdarzeń wojennych września 1939 roku, była kontynuacja walki z najeźdźcą niemieckim, a także sowieckim w walce o niepodległą ojczyznę. 14 lutego 1942 roku a więc dokładnie 78 lat temu  Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na AK. Stała się główną realną wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi ludności polskiej, a także żydowskiej poprzez organizację Żegota”.

Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie ZSZiO oraz ILO im. ONZ w Biłgoraju, film poniżej:

- Reklama -

W okresie okupacji struktura organizacyjna AK opracowana była zgodnie z potrzebami konspiracji i walki partyzanckiej. Na szczycie dowództwa stała Komenda Główna. Okręg odpowiadał terytorialnie województwu, zaś Inspektorat to obszar czterech powiatów. W naszym przypadku to powiat: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski i zamojski. Obwód to obszar powiatu, Rejon tworzyły 2/3 gminy, zaś Placówka to obszar jednej gminy. Np. Obwód Biłgorajski nosił kryptonim „Tartak” i składał się z 5 rejonów konspiracyjnych. To na ziemi biłgorajskiej pod Osuchami w ramach niemieckiej akcji „Sturmwid II” rozegrała się największa partyzancka bitwa. Żołnierze AK naszego obwodu w okresie okupacji niemieckiej dwa razy zorganizowali udane akcje wyswobodzenia więźniów biłgorajskiego więzienia.

Sukcesem AK w skali kraju było zorganizowanie tysięcy akcji wykolejenia pociągów, wysadzenia mostów, niszczenia samochodów wojskowych czy likwidacja agentów gestapo. Natomiast sukcesem AK w skali światowej było dostarczenie przez wywiad AK aliantom zachodnim planów rakiet VI i V2, które w przyszłości były częścią programu kosmiczno-atomowego USA.

Prezes Koła Tomasz Książek podziękował organizatorom i współorganizatorom za wieloletnią współpracę oraz dostrzeganie potrzeby i realizację wspólnych projektów historycznych dyrektorowi, radzie pedagogicznej i całej społeczności Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących  w Biłgoraju.

W imieniu starosty biłgorajskiego wystąpił Grzegorz Winnicki – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Ponadto historię Żołnierzy Armii Krajowej  przybliżył Tomasz Książek, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Biłgoraj.

J.P.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.