- Reklama -

- Reklama -

77. rocznica pacyfikacji wsi Sochy k. Tereszpola (film)

Sochy to jeden z symboli okrucieństwa niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Co roku w kościele i na cmentarzu obchodzone są uroczystości upamiętniające ofiary masakry mieszkańców Soch.

 

O poranku 1 czerwca 1943 roku oddziały SS i niemieckiej policji, przy wsparciu kolaborantów, otoczyły wieś i otworzyły ogień. Drewniane budynki, kryte strzechą, zaczęły płonąć od pocisków zapalających. Kilka minut później na podwórkach mordowano całe rodziny. Kiedy niemieccy oprawcy wycofali się ze wsi, na niebie pojawiło się około 10 samolotów Luftwaffe, które zrównały wieś z ziemią.

- Reklama -

Wydarzenie to poprzedziła prowokacja. Dwóch agentów niemieckiej policji, podających się za partyzantów, pojawiło się w Sochach w celu zakupu broni. Zostali ono rozpoznani przez oddział AK pod Józefowem. Tam jeden z nich został zabity, drugi uciekł.

O tragedii mieszkańców opowiada materiał filmowy:

* Materiał nadesłany 

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. ktos mówi

    Autor chyba zapomniał, że wieś Sochy leży w gm. Zwierzyniec, a nie Tereszpol. odległość do Zwierzynca jest taka sama jak do Tereszpola i Zwierzyniec jest miastem graniczącym administracyjnie z Socha i, a koło Tereszpola, to może napisać, że leży wieś Szozdy.

    1. Adds6dth mówi

      To i to dziura bo nic tam nie ma więc bez różnicy

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.