- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

77. rocznica akcji wysiedleńczo-pacyfikacyjnej w gminie Tarnogród

- Reklama -

24 czerwca 1943 roku zaczęto pacyfikować powiat biłgorajski. Wysiedlono kolejno wioski: Majdan Nowy, Smólsko Małe i Duże, Wolę Różaniecką, Różaniec, Luchów Dolny i Górny, Tarnogród, Krzeszów, Hutę Krzeszowską. W Tarnogrodzie akcja wysiedleńcza rozpoczęła się 30 czerwca 1943 roku o 5 rano. Gestapowcy spędzili ludność na rynek. Uczestnicy tamtych wydarzeń wspominali, że czuli się, jakby wydano na nich wyrok śmierci, przed oczami mieli sceny zbrodni popełnianych jesienią minionego roku na ludności żydowskiej. Mieszkańców przewieziono do Lubaczowa, skąd wagonami towarowymi zostali przetransportowani do Bełżca, potem do obozu w Zwierzyńcu. Tam przebywali kilka dni w bardzo ciężkich warunkach, następnie zawiezieni zostali do obozu na Majdanku i do Zamościa. Wielu mieszkańców gminy zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Rzeszy. Państwowe Archiwum w Lublinie dokumentuje wysiedlenie z terenów miasta i gminy Tarnogród 2629 osób. Wsie Luchów Dolny i Górny oraz Jastrzębiec wysiedlono niemal całkowicie. W Woli Różanieckiej pozostały tylko trzy polskie rodziny.

29 czerwca 2020 roku w 77. rocznicę akcji wysiedleńczo-pacyfikacyjnej delegacje odwiedziły miejsca upamiętniające walkę i męczeństwo mieszkańców Tarnogrodu, Luchowa Górnego, Luchowa Dolnego, Różańca i Woli Różanieckiej. W Tarnogrodzie wiązanki przy pomniku ku czci pomordowanych ofiar przez okupanta hitlerowskiego i pacyfikacji Tarnogrodu złożyli: burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Tarnogrodzie Paulina Mazurek, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agnieszka Fus, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Tarnogrodzie Elżbieta Kyc, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim Jadwiga Patro, radny Rady Miejskiej w Tarnogrodzie Bronisław Misiągiewicz. Bibliotekę Miejską reprezentowały: dyrektor Joanna Puchacz i Anna Gałka. Po uroczystym złożeniu kwiatów zebrani przeszli do kościoła parafialnego, gdzie dziekan Jerzy Tworek odprawił uroczystą Mszę świętą.

- Reklama -

Obchody w Luchowie rozpoczęły się o 17.30 od złożenia wiązanek i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych w Luchowie Dolnym i Górnym. W uroczystościach uczestniczyli: Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu, sołtys Luchowa Górnego Jan Abramek, sołtys Luchowa Dolnego i radny RM w Tarnogrodzie Adam Pogorzelec oraz radny Łukasz Krupczak, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z Luchowa Górnego i Luchowa Dolnego oraz przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Luchowa Górnego i Luchowa Dolnego.
O godz. 18 rozpoczęła się uroczysta Msza, której przewodniczył ks. proboszcz Adam Siedlecki, sprawowana w intencji ofiar obozów koncentracyjnych, pomordowanych w Luchowie Dolnym i Górnym, oraz tych, którzy oddali życie za ojczyznę podczas akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej dokonanej przez hitlerowców 29.06.1943 r. W kościele nastąpiło również uroczyste złożenie wiązanki  i zniczy przy tablicy upamiętniającej ocalenie mieszkańców Luchowa Górnego i Dolnego podczas pacyfikacji.

 

/UM, TOK Tarnogród/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź