- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

75. rocznica powstania warszawskiego w Biłgoraju (filmy)

1 sierpnia obchodzona była rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza święta sprawowana przez ks. kanonika Stanisława Górę. Następnie w Parku Solidarności oddano hołd powstańcom.

- Reklama -

Powstańcy to bohaterowie, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny. Dziś obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00 Warszawa stanęła do walki. Nie wolno nam zapomnieć o poświęceniu powstańców. Z własnej woli ryzykowali życiem, walcząc o wolną Polskę.

toyota Yaris

Obchody rocznicy zrywu powstańczego rozpoczęły się Mszą św. o godz. 16.00 w kościele parafialnym pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Następnie uroczystość przeniosła się do Parku Solidarności. Pod pomnikiem zostały złożone wieńce, oddano salwę honorową oraz został odczytany apel poległych.

Z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, za walkę o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej, za wieloletnią pracę na rzecz krzewienia prawdziwej historii na etosie Armii Krajowej, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Józef Kasprzyk wyróżnił medalem Pro Patria wieloletnią czynną, dziś honorową prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Rejon Biłgoraj, ppor. Irenę Kulińską, pseudonim „Rosa”. Z powodów zdrowotnych w imieniu pani prezes odebrał go syn Andrzej Kuliński.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość uhonorował medalami Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej następujące osoby: Jana Perkowskiego, Andrzeja Kulińskiego oraz Grzegorza Koperwasa. Medale wręczyli dyrektor Delegatury Urzędu Woj. Lubelskiego Sebastian Paul oraz poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.

– Myślę, że patriotyzm w dzisiejszych czasach to jest przede wszystkim uczciwość i rzetelne wykonywanie swoich obowiązków. Żyjemy, na szczęście, w czasach pokoju, natomiast żeby zrozumieć i prawdziwie odkrywać to szczęście, które nas spotkało, że możemy w takich czasach żyć, musimy znać historię – mówi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Jestem pełen podziwu dla grupy rekonstrukcyjnej „WIR”. Bardzo dziękuję za podjęcie tego tematu oraz atrakcyjne przedstawienie wydarzeń związanych z powstaniem warszawskim –dodaje.

Po części oficjalnej wydarzenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WIR” przedstawiła inscenizację powstania warszawskiego. Na koniec dla wszystkich biorących udział w obchodach organizatorzy przygotowali grochówkę wojskową.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.