- Reklama -

- Reklama -

74. rocznica pacyfikacji Józefowa

- Reklama -

W najbliższą niedzielę 4 czerwca 2017 roku odbędą się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 74 rocznicę pacyfikacji Józefowa, Rzeczpospolitej Józefowskiej.

Na uroczystości spotkają się o godzinie 9.30 w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie na Mszy Św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej. Następnie odbędzie się ceremoniał wojskowy przy tablicach upamiętniających ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. Zdecydowana akcja oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziału partyzantki radzieckiej pozwoliła na wyparcie Niemców z Józefowa i ucieczkę zgromadzonych osób. Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. To prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów odnotowane zostało we wszystkich meldunkach Armii Krajowej obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne. O Józefowie zaczęły krążyć legendy a rejon ten nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Nie sposób wspomnieć wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa. W latach ubiegłych wspominano Konrada Bartoszewskiego ps. Wir i Czesława Mużacza ps. Selim, Honorowych Obywateli Gminy Józefów. Za wybitne zasługi bojowe wielokrotnie byli oni odznaczani odznaczeniami wojskowymi i państwowymi. W roku obecnym organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom uroczystości ks. inf. Stanisława Małysiaka.

Ks. inf. Stanisław Małysiak urodził się 5 maja 1925 roku w Ślemieniu w powiecie żywieckim. W październiku 1940 roku został wysiedlony przez Niemców wraz z rodzicami i rodzeństwem do Majdanu Kasztelańskiego. Pracował tam fizycznie w młynie i równocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej a następnie w Armii Krajowej pod pseudonimem "Sęp". Przydzielony został do plutonu Brzeziny, dowodzonego przez Czesława Mużacza ps. Selim. Uczył się w leśnej szkole partyzanckiej Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, kształcącej młodych dowódców piechoty. Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny, m.in. bitwie pod Osuchami. W 1944 roku został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Zwierzyńcu, a następnie przewieziony do obozu w Lublinie, skąd udało mu się zbiec. W roku 1944, po ustaniu działań wojennych na terenie Zamojszczyzny, ks. Stanisław Małysiak rozpoczął naukę w gimnazjum w Zamościu. W 1945 roku, unikając w ostatniej chwili aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, zbiegł do Krakowa, gdzie ukończył naukę i zdał maturę w roku 1947. Wstąpił do seminarium krakowskiego i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1952 roku. Pracował jako wikariusz w Niegowici i Kobierzynie a od 1963 roku w Bazylice Mariackiej. W 1990 roku, na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, kard. Franciszek Macharski mianował ks. Stanisława Małysiaka kapelanem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kraków. Za działalność partyzancką, na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, został odznaczony Krzyżem Walecznych, otrzymał go dopiero po przemianach politycznych w 1989 roku. W 2002 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa został odznaczony brązowym Medalem "Cracoviae Merenti". Zmarł w Krakowie, 1 kwietnia 2017, w wieku 92 lat.

Na uroczystości zaprasza Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość – Sławomir Zawiślak, Burmistrz Józefowa – Roman Dziura i miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Andrzej Wojtyło – Prezes ŚZŻAK koło terenowe w Józefowie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.