- Reklama -

73. rocznica pacyfikacji Józefowa, 73. rocznica Rzeczpospolitej Józefowskiej

4 czerwca 2016 roku odbędą się w Józefowie uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające 73 rocznicę pacyfikacji Józefowa, Rzeczpospolitej Józefowskiej.
Uczestnicy uroczystości spotkają się o godzinie 10,45 przy Kościele Parafialnym w Józefowie, skąd przejdą do Kościoła Parafialnego na Mszę Św. w intencji poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej. Bezpośrednio po Mszy Świętej w Kościele Parafialnym wystąpi Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Następnie zebrani spotkają się przy tablicach upamiętniających ofiary II wojny światowej z terenu Gminy Józefów. Tablice umieszczone są na murze kościelnym w miejscu, w którym 1 czerwca 1943 roku zostali spędzeni mieszkańcy Józefowa celem rozstrzelania. Brawurowy atak oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i oddziału partyzantki radzieckiej na pozycje niemieckie umożliwił zgromadzonym ludziom ucieczkę. Partyzantom udało się wyprzeć Niemców z Józefowa i ocalić tym samym od śmierci mieszkańców. Przez ponad 3 tygodnie w Józefowie nie było przedstawicieli władz okupacyjnych. To prestiżowe zwycięstwo w bitwie o Józefów odnotowane zostało we wszystkich meldunkach Armii Krajowej obwodu zamojskiego. Miało ono również olbrzymie znaczenie moralne. O Józefowie zaczęły krążyć legendy a rejon ten nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.
Nie sposób wspomnieć wszystkich, którzy przyczynili się do zwycięstwa. Akcją dowodził Hieronim Miąc ps. Korsarz. Jego 100-tu osobowy oddział składał się z trzech plutonów: plutonu z Aleksandrowa dowodzonego przez Włodzimierza Hascewicza ps. War, plutonu z Józefowa i Pardysówki dowodzonego przez Feliksa Pardusa ps. Piast i plutonu z Górecka i Brzezin dowodzonego przez Czesława Mużacza ps. Selim.
W akcji brał również udział 50 –cio osobowy oddział dowodzony przez Józefa Droździela ps. Radykał i Juliana Futomę ps. Fiat i oddział BCH dowodzony przez Antoniego Wróbla ps. Anton, Burza oraz oddział partyzantki rosyjskiej utworzony ze zbiegłych jeńców, pod dowództwem Michajła Atamanowa ps. Miszka Tatar.
Na uroczystości zaprasza Sławomir Zawiślak – Prezes Okręgu Zamość ŚZŻAK, Burmistrz Józefowa – Roman Dziura i miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tegoroczną uroczystość Patronatem Honorowym objął Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, patronatem medialnym: Katolickie Radio Zamość, Kronika Tygodnia i Nowa Gazeta Biłgorajska. Współorganizatorami uroczystości są: Nadleśnictwo Józefów i Roztoczański Park Narodowy.

- Reklama -

Andrzej Wojtyło – Prezes ŚZŻAK koło terenowe w Józefowie

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.