Szkolenie język ang/niem/ros

73 lata od zakończenia II wojny światowej

Biłgorajskie obchody 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczęły się Mszą św. w intencji ofiar i ich rodzin. Uroczystości odbyły się 8 maja, w poniedziałek.

Po Eucharystii okolicznościowe przemówienie wygłosił mjr Witold Dembowski. – W naszej narodowej historii obchodzimy zwykle smutne rocznice klęsk, niepowodzeń i utraty niepodległości. Ta obecna rocznica jest poświęcona nie tylko zakończeniu działań wojennych, ale także olbrzymiej gehennie i traumie jakiej doznał nasz naród, ponieważ zginęło w tej wojnie 6 milionów polskich obywateli, co stanowiło ponad 17% całej społeczności. Potrafiliśmy prze pięć kolejnych lat okupacji toczyć podziemną walkę o swoją niepodległość na terenie kraju, jak również poza jego granicami. Żołnierze polscy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej i dlatego dzisiaj oddajemy im cześć i chwałę.– mówił por. Dembowski.

Przypomniał, że rano 9 maja 1945 roku cały świat obiegła nadawana przez radio radosna wiadomość, że zakończyła się w Europie II wojna światowa. W nocy został podpisany w Niemczech akt bezwarunkowej kapitulacji. Było to równoczesne zwycięstwo nad krwawym faszyzmem.Warto zaznaczyć, że była to najbardziej barbarzyńska wojna w dziejach ludzkości. Objęła ona swoim zasięgiem dwa razy więcej ludności i pięć razy większy obszar działania niż wcześniejsza wojna, nazywana I wojną światową. Zaangażowała ona w swoją orbitę 80% ludności świata i wszystkie zasoby ludzkie, materiałowe oraz finansowe.

II wojna światowa objęła swym zasięgiem dwa razy więcej ludności i pięć razy większy obszar działania niż I wojna światowa. Zginęło ogólnie 55 mln ludzi, a w Polsce 6 mln. Całkowicie zostały zniszczone takie miasta jak Warszawa, Gdańsk, Kołobrzeg i Wrocław.

Na zakończenie uroczystości złożono wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności.

Zgromadzonym na uroczystości podziękował burmistrz Janusz Rosłan. – Słowa, które dzisiaj skierował do nas pan porucznik Witold Dembowski, przytoczone fakty historyczne jednoznacznie przemawiają za tym, że dzień 8 maja należy obchodzić uroczyście. Mimo, że nie odzyskaliśmy pełnej niepodległości, że o tę niepodległość musieliśmy walczyć aż do 1989 roku, to jednak fakt, że tylu polaków straciło życie w czasie II wojny światowej walcząc o niepodległość Polski, to że działanie wojenne i zbrodnie wykonywane przez nazistów na ogromną skalę zostały w tym dniu zakończone,  że cały świat przyjmuje datę 8 maja jako datę zakończenia II wojny światowej są wystarczającymi powodami żeby się tutaj dzisiaj spotkać i oddać hołd wszystkim którzy oddali życie w walce o wolną ojczyznę. – mówił burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.