- Reklama -

- Reklama -

67 tys. zł dla nauczycieli

Co roku samorządy wypłacają nauczycielom dodatki uzupełniające. W tym roku samorząd gminy Aleksandrów wydał na ten cel ponad 67 tys. zł.

- Reklama -

Na podstawie art. 30a ustawy Karta nauczyciela organ prowadzący szkoły przeprowadza analizę wynagrodzeń nauczycieli w odniesieniu do średnich wynagrodzeń ustalonych dla nauczycieli w Karcie. Analizy dokonuje się w odniesieniu do poszczególnych stopni awansu zawodowego. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych, a wysokość dodatków odpowiednio od okresu zatrudnienia, jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy.

Średnie pensje nie oznaczają jednak, że każdy nauczyciel zarabia taką kwotę. Nie odnoszą się one do rzeczywistych zarobków każdego nauczyciela, a do wszystkich pracujących na danym stopniu awansu zawodowego. Oznacza to, że są osoby, które mogą zarabiać znacznie poniżej średniej lub znacznie powyżej. Jeśli wszystkie wynagrodzenia na danym poziomie awansu będzie niższe, wówczas samorząd wypłaca tzw. dodatek uzupełniający, często zwany „czternastą pensją”. Do wyliczenia średnich kwot bierze się pod uwagę wynagrodzenie zasadnicze, dodatki i nagrody.

Mulawa podziękowania

Jak „średnie” kształtują się na terenie gminy przedstawiła skarbnik Danuta Mróz. Na terenie gminy od stycznia do końca sierpnia 2020 roku były 3 etaty nauczycieli kontraktowych, od września do końca grudnia liczba etatów wynosiła 3,56. W okresie styczeń – sierpień 2020 r. było 4,99 etatu nauczycieli mianowanych, a wrzesień – grudzień 4 etaty. Natomiast dyplomowanych odpowiednio 24,38 etatu i 23,85.

Średnie wynagrodzenie nauczycieli zmieniło się od września z powodu podwyżek i kształtowało się ono następująco w minionym roku:

Nauczyciel stażysta:

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

styczeń – sierpień: 3337,55 zł

wrzesień – grudzień: 3537,80 zł

Nauczyciel kontraktowy:

styczeń – sierpień: 3704,68 zł

wrzesień – grudzień: 3926,96 zł

Nauczyciel mianowany: 

styczeń – sierpień: 4806,07 zł

wrzesień – grudzień: 5094,43 zł

Nauczyciel dyplomowany: 

styczeń – sierpień: 6141,09 zł

wrzesień – grudzień: 6509,55 zł.

Na terenie gminy Aleksandrów nauczycieli stażystów w minionym roku nie było. Średnie zarobki nauczyciela kontraktowego przekroczyły średnie, a więc tej grupie zawodowej nie wypłacono dodatków. Nauczyciele mianowani nie osiągnęli średniej łącznie w kwocie 4 tys. zł, a dyplomowani łącznie ponad 64 tys. zł.

Kwoty zostały odpowiednio podzielone pomiędzy szkoły i placówki, i wypłacone nauczycielom w terminie wynikającym z ustawy. Kwota, jaką otrzyma dany nauczyciel, zależała będzie od stopnia jego awansu zawodowego oraz wymiaru czasu pracy. Organ prowadzący sumuje wszystkich nauczycieli, następnie dzieli na stopnie awansu zawodowego. Przydzielenie kwoty zależy również od wymiaru zatrudnienia. Nauczyciel zatrudniony na pełen etat otrzyma pełny dodatek, jeśli będzie to wymiar mniejszy, również i dodatek będzie niższy. – 25 stycznia pieniądze zostały przekazane nauczycielom – mówiła skarbnik.

Pieniądze
Pieniądze

 

 

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Klara mówi

    No niezle zarabiaja te biurkowe nieroby. A płącza ze mało i mało. Jak mało to na budowe niech idzie jeden czy drugi pozasuwac na łopacie i zobaczy czy mało czy nie. Ale nie oni sie kształcicli tyle lat dokształcali a teraz juz fachofcami sa wielkimi. Tylko jeden mały problem jest. Ze juz im sie nie chce. I odliczaja ty;lko dni do wczesniejszej emerytury. Tez sie przeciez nalezy. Jak wielu innym. A reszta no cóz albo do 65 czy tez 60 lub do konca czyli smierci bo covid grasuje a szczepien jak nie było tak nie ma i nie bedzie. Czy wydaje wam sie ze jak zaczepia w szkole nauczycieli klas 1-3 to juz bedzie super i wpaniale. A reszta nauczycieli to co? Odpadki jakie s czy co. A pozostali pracownicy tez w szkole pracuja . To jakas paranoja głupota czy co tam jeszcze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.