- Reklama -

60-lecie szkoły w Różańcu

Z udziałem posłów, przedstawicieli instytucji i władz, związków rolniczych i pocztów sztandarowych, absolwentów i byłych nauczycieli 31 maja w Różańcu odbyły się uroczystości jubileuszowe Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. im. Wincentego Witosa.

Jubileusz szkoły był okazją do wielu wspomnień, podziękowań i gratulacji. Szkoła rolnicza w Różańcu wykształciła wiele osobistości, w tym osoby pełniące ważne funkcję publiczne. Wśród absolwentów jest etatowy członek zarządu powiatu Beata Strzałka czy radny sejmiku wojewódzkiego Grzegorz Wróbel. Przez wiele lat uczyli tu radny wojewódzki Jan Kowalik, posłanka Genowefa Tokarska, wójt gminy Księżpol Jarosław Piskorski oraz wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak.
Na kartach historii czytamy: „Sześćdziesięcioletnia historia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu rozpoczęła się w roku szkolnym 1957/58 od utworzenia na terenie majątku dawnej dziedziczki Jagowdowej jednorocznej Szkoły Hodowlanej. Rok później powstała Szkoła Rolnicza I stopnia. Uczyło się w niej 35 uczniów zróżnicowanych pod względem wieku. Warunki nauki były bardzo trudne. Budynek szkoły był bowiem stary, pozbawiony elektryczności, mieściły się w nim sale lekcyjne, pomieszczenia internackie, mieszkania dla nauczycieli, a także stołówka, kuchnia i łazienka. Mimo trudnych warunków uczniów przybywało. W związku z tym ówczesne władze oświatowe podjęły decyzję o utworzeniu w roku szkolnym 1965/66 Zasadniczej Szkoły Rolniczej i o budowie nowego budynku szkolnego, internatu, warsztatów oraz bloków mieszkalnych dla nauczycieli i innych pracowników szkoły. Zostały one oddane do użytku w roku szkolnym 1968/69. Wtedy także powstało 5-letnie, a rok później 3-letnie Technikum Rolnicze”.
Uroczystości jubileuszu 60-lecia szkoły rozpoczęły się Mszą świętą, następnie zebrani przemaszerowali do budynku szkoły, gdzie w pięknie udekorowanej hali zebrali się byli i obecni nauczyciele, absolwenci, zaproszeni goście. Młodzież przywitała gości tradycyjnym polonezem, a następnie przypomniano historię i osiągnięcia placówki.
Głos zabrała także dyrektor szkoły Renata Smoter-Pionke. – Każdy jubileusz przypomina, że w szkole najważniejszy jest uczeń, nauczyciel jest jej duszą, wsparciem rodzice, a dumą absolwenci. Jesteśmy otwarci na nowe technologie, na doświadczenia, na wyzwania, na nowoczesne rolnictwo. Chcemy z perspektywy teraźniejszości patrzeć w przyszłość, nie zapominając o przeszłości – mówiła pani dyrektor podczas uroczystości.
Przed publicznością wystąpiła również posłanka Agata Borowiec, która dziękowała nauczycielom za zaangażowanie i pasję. Z kolei posłanka Genowefa Tokarska dzieliła się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy pracowała tu jako nauczyciel chemii.
Odczytano listy gratulacyjne, a dopełnieniem jubileuszu była część artystyczna w wykonaniu uczniów i bal absolwenta.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.