- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

60 lat minęło jak jeden dzień! (foto)

- Reklama -

Tarnogrodzki Ośrodek Kultury ma już 60 lat. Okrągłe urodziny stały się okazją do wspomnień i prezentacji obecnego dorobku ośrodka. Były film, występy i urodzinowy tort. 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

Mulawa wybory do 05.04.2024

60 lat to długi kawałek czasu. Tarnogrodzki Ośrodek Kultury ma co wspominać. Najpierw była świetlica w remizie i marzenia o prawdziwej placówce. Ziściły się przez pomyłkę – wojewódzki urzędnik do planu finansowego wpisał Tarnogród zamiast Tarnobrzeg i wtedy refleksem wykazał się przewodniczący rady gromadzkiej Franciszek Mulawa. Zebrał mieszkańców, kazał kopać doły i wylewać fundamenty. Budowa stała się faktem, pieniędzy nie można było nie dać. W roku 1956 placówkę oddano do użytku. Jako pierwsza znalazła tu miejsce Strażacka Orkiestra Dęta. Potem były zespoły dziecięce, współpraca z Klubami Rolnika, działania oświatowe. Rok 1964 otwiera nowy okres – kierownictwo domu kultury obejmuje Władysław Dubaj i będzie je sprawował przez ponad cztery dekady. Druga połowa lat 60. i lata 70. to istny wybuch inicjatyw teatralnych. Nawiązuje się regularna współpraca z lubelskim Teatrem im. J. Osterwy i lalkowym Teatrem Kacperek z Rzeszowa, zaczyna działać Amatorski Zespół Teatralny. Powstaje też Tarnogrodzka Kapela Ludowa i prawie równocześnie Klub Seniora. 

3 stycznia 1987 roku był wielkim dniem dla Tarnogrodu, który odzyskał zabrane przez zaborcę po powstaniu styczniowym prawa miejskie i dla placówki, która stała się Tarnogrodzkim Ośrodkiem Kultury. Dynamika życia kulturalnego była jednym z najważniejszych argumentów na rzecz przywrócenia miejskości. Teraz każdy rok przynosi nowe, różnorodne działania. Ośrodek staje się miejscem sesji naukowych i konferencji regionalistów, organizuje zjazdy klubów seniora, powiatowe przeglądy teatrów dziecięcych i młodzieżowych, ogólnopolskie warsztaty integracyjne, olimpiady wiedzy ekologicznej. Przede wszystkim chlubi się Tarnogród mianem Stolicy Wiejskiego Teatru. Tu od 1975 roku odbywają się międzywojewódzkie sejmiki wiejskich zespołów teatralnych, a od 1984 Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Za całokształt zasług dla kultury ludowej Ośrodek otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.