- Reklama -

50 tys. w zasięgu ręki

Masz pomysł na biznes? skorzystaj z bezzwrotnej dotacji. O tym kiedy, gdzie i jak można ją zdobyć, przeczytasz poniżej.

W Urzędzie Marszałkowskim woj lubelskiego trwają obecnie negocjacje projektów, których celem jest wsparcie nowo powstałych przedsiębiorstw. Dlatego, jeśli w najbliższym czasie planujesz rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej wstrzymaj się jeszcze przez miesiąc i sięgnij po bezzwrotną dotację w łącznej kwocie ok. 50 tys. zł.

Środki te, można przeznaczyć na zakup sprzętu do firmy oraz na pokrycie niezbędnych wydatków czyli: czynsz za lokal, zakup paliwa, koszty ZUS, koszty księgowe, biurowe lub administracyjne (rachunki telekomunikacyjne, internet itp.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z bezzwrotnej dotacji ?

W momencie rekrutacji do projektów należy przede wszystkim :

– być mieszkańcem województwa lubelskiego
– mieć ukończone co najmniej 30 lat (dolna granica wieku)
– nie być zatrudnionym na umowę o pracę lub inną (zlecenie, dzieło itp.)
– można być ubezpieczonym w KRUS i posiadać gospodarstwo rolne – ale wyłącznie do 2 ha przeliczeniowych. 
– można posiadać orzeczenie o niepełnosprawności
– w przeciągu ostatnich 12 miesięcy nie można prowadzić działalności gospodarczej (działalność gospodarcza nie może być również zawieszona)

Kiedy i gdzie będzie można ubiegać się o środki ?

Najprawdopodobniej rekrutacja do projektów ruszy w czerwcu br. szczegółowy termin zostanie ogłoszony.   Rekrutacja odbędzie się między innymi w Biłgoraju, szczegóły i zapisy pod nr telefonu:  505 276 443 oraz 661 707 596 

Jak wygląda procedura ? 

Osoba najpierw zgłasza swoją chęć uczestnictwa w projekcie, a następnie  przechodzi poszczególne etapy: rozmowę z doradcą i szkolenie tematyczne o tym jak prowadzić działalność gospodarczą, jakie są obowiązki przedsiębiorcy oraz jak sporządzić wniosek i biznesplan do dotacji.
Podczas szkoleń uczestnicy mają zapewnione bezpłatne materiały szkoleniowe (podręczniki) oraz przerwy kawowe i posiłki. Po szkoleniu uczestnicy składają biznesplan i otrzymują wsparcie finansowe, które wydatkują zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

Na co można wydać pieniądze z bezzwrotnej dotacji ?

Na początku osoba otrzymuje jednorazowo ok. 27 tysięcy zł i może za to zakupić sprzęt np. budowlany, maszyny, komputer lub inne rzeczy niezbędne do wykonywania  różnego rodzaju działalności gospodarczej. Oczywiście uczestnik projektu wydaje te pieniądze na rzeczy zgodnie z wcześniej napisanym i zatwierdzonym biznesplanem.

W kolejnych miesiącach otrzymuje tak zwane wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy w zależności od projektu (wynosi średnio od 1800 zł – 2000 zł) z których pokrywa sobie składki ZUS, paliwo, lokal, rachunki tel, i inne wydatki biurowe. Wsparcie takie  np. 2 000 zł uczestnik otrzymuje z początkiem każdego miesiąca, następnie wydatkuje  i rozlicza do 10-go dnia kolejnego miesiąca (fakturami i rachunkami).

A co, jeśli biznes nie przyniesie dużych zysków ? 

Powodzenie biznesu zależy od różnych czynników, np. doświadczenia, dobrego marketingu, reklamy, niszy na rynku czy zapotrzebowania na konkretny rodzaj świadczonych usług. Faktem jest, że nie każda działalność kończy się wielkim sukcesem oraz osiągnięciem dużego zysku,   szczególnie jeśli osoba otwiera działalność po raz pierwszy i  nie ma w tym doświadczenia.

Żeby nie zwracać dotacji, ważne jest aby nie zamknąć i nie zawieszać tej działalności w przeciągu 12 miesięcy od momentu rozpoczęcia. Należy także wydatkować środki zgodnie z ich przeznaczeniem.  Wsparcie trzeba rozliczać w terminie i trzymać się zapisów w umowie podpisanej z projektodawcą, przed otrzymaniem środków. 

Utrzymanie działalności gospodarczej przez 12 miesięcy nie jest trudne zwłaszcza gdy comiesięcznie przedsiębiorca otrzyma pieniądze na pokrycie niezbędnych kosztów ZUSu, księgowości, lokalu itp.

Osoby chętne otworzyć działalność nie pozostają zdane na samego siebie, przy projekcie zatrudniani są fachowcy, doradcy, którzy pomagają i przygotowują uczestników do prowadzenia biznesu oraz doradzają w trakcie jego trwania.  Najważniejsze w tym wszystkim to mieć pomysł na siebie, spełniać wyżej wymienione warunki rekrutacyjne i  postępować zgodnie z umową. Reszta to tylko kwestia chęci … – mówi doradca biznesowy Katarzyna Urban, pracująca na co dzień przy projektach unijnych. – Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu pod nr 505 276 443 oraz 661 707 596 dodaje pani Katarzyna.   

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.