Aktywne kobiety z Łukowej

Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa powstało w sierpniu 2017 r. i działa na rynku regionalnym. Skupia 14 aktywnych kobiet w różnym wieku, pochodzących z gminy Łukowa, które połączyła chęć dobrowolnej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

– Naszym celem jest aktywizacja i integracja mieszkańców naszej gminy poprzez działalność kulturalną, edukacyjną, a także promocję działań na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, warunków edukacji i rekreacji dzieci wiejskich, wspieranie inicjatyw społecznych innych organizacji działających na terenie gminy – mówią kobiety ze stowarzyszenia. Przedsięwzięcia, jakie udało się zorganizować paniom ze stowarzyszenia od początku istnienia organizacji, to piknik rodzinny dla mieszkańców gminy Łukowa z okazji Dnia Dziecka, z którego dochód został przeznaczony na rozbudowę lokalnego placu zabaw.

W ramach podtrzymywania lokalnej tradycji zorganizowały również odpustową zabawę taneczną po hasłem ŁĄCZYMY POKOLENIA. W sierpniu tego roku kobiety z Łukowej uczestniczyły w Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018 r. województwa podkarpackiego w Baszni Dolnej, gdzie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Obszy mogły reprezentować województwo lubelskie w konkursach kulinarnych organizowanych podczas tej imprezy. – Był to nasz pierwszy publiczny występ w tej dziedzinie, a konkurencja znaczna i mocna (33 stoiska). Nasze stowarzyszenie zdobyło dwie nagrody wśród dwóch możliwych konkurencji: III miejsce w kategorii „Najlepsza potrawa na bazie miodu” oraz wyróżnienie w kategorii „Kresowe jadło” – dodają mieszkanki Łukowej.

 

Dzięki pracy i udziałowi w szkoleniach, kongresach III sektora członkinie stowarzyszenia starają się również pozyskiwać środki zewnętrzne na cele integracji lokalnej społeczności. W ostatnim czasie stowarzyszenie otrzymało środki z Funduszu Ziemi Biłgorajskiej w konkursie FIO 3 na zakup zestawu komputerowego, który będzie służył nie tylko organizacji, ale również wszystkim innym mieszkańcom nie posiadającym dostępu do tego typu urządzeń a wykazujących chęć i potrzebę skorzystania. Zdobyło również grant w konkursie „Moje miejsce na ziemi” fundacji ORLEN, dar serca, który wykorzystany będzie na zorganizowanie warsztatów kulinarnych w lokalnej społeczności. – Dzięki środkom pozyskanym z sołectw gminy Łukowa możemy pracować i rozwijać się. Nasze najbliższe plany obejmują cykl warsztatów rękodzielniczych dla wszystkich zainteresowanych z naszej gminy oraz szkolenia z zakresu RODO dla naszych lokalnych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z lokalnymi władzami i instytucjami powiatowymi, dzięki wolontariuszom i biurom doradczo-consultingowym, które wspomagają nas przy pisaniu projektów, mamy nadzieję dalej rozwijać się i aktywnie pracować na rzecz naszej „małej Ojczyzny – podsumowują kobiety.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.